Jubileusz 70-lecia białostockiego teatru

"Uciekła mi przepióreczka" - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Z okazji jubileuszu 70-lecia, Teatr Węgierki zaprasza na czytanie tekstu sztuki "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego w ramach cyklu (re)interpretacje. slap czytań.

"Uciekła mi przepióreczka" to tytuł pierwszego przedstawienia, które zostało zagrane w białostockim teatrze. Premiera spektaklu odbyła się 22 września 1944 roku. Reżyserem przedstawienia była Gustawa Błońska, a widzowie mieli okazję zobaczyć w nim m.in.: Józefa Kondrata, Halinę Kossobudzką, Celinę Sieniawiankę, Joannę Błońską, Władysława Szumowicza, Czesława Wołłejko, czy Jerzego Kondrackiego. Tym razem na małej scenie teatru będzie można zobaczyć: Danutę Bach, Arletę Godziszewską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Jolantę Skorochodzką oraz Monikę Zaborską-Wróblewską.

Za reżyserię slapu odpowiada Gabriel Gietzky - aktor, scenarzysta i reżyser teatralny. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (wydziały zamiejscowe we Wrocławiu). W latach 1994 - 1999 pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, gdzie zagrał główne role w ponad dwudziestu przedstawieniach. W roku akademickim 2000 - 2001 był stypendystą Wydziału Reżyserii Damu w Pradze. W roku 2004 z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Był uczniem M. Wojtyszki, J. Englerta, G. Holoubka, J. Kulczyńskiego i asystentem K. Lupy ("Wymazywanie" według T. Bernharda oraz "Azyl" według M. Gorkiego). Zrealizował różnorodne spektakle w teatrach w Polsce i za granicą.

Czytanie będzie można obejrzeć w czwartek, 10 kwietnia, o godz. 18.00. Bilety na slap w cenie 10 zł dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

(-)
Materiał Teatru
8 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...