Jubileusz, gala i premiera

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Wolański Waldemar - Teatr Arlekin w Łodzi

27 grudnia Teatr Lalek Arlekin będzie obchodził jubileusz 66-lecia swego istnienia. Podczas gali nastąpi uroczyste nadanie instytucji imienia Henryka Ryla, wręczenie medali i odznaczeń zasłużonym pracownikom oraz podsumowanie działań związanych z rewitalizacją siedziby teatru.

Imprezie towarzyszyć będą dwa wydarzenia artystycznie - premiera spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Waldemara Wolańskiego oraz otwarcie "Galerii A" - nowego miejsca na mapie Łodzi, dedykowanego prezentacjom artystycznym.

Do realizacji "Mistrza i Małgorzaty" przymierzało się wielu twórców światowego kina i teatru. Na przestrzeni prawie 40 lat (1971-2009) w polskich teatrach wystawiono 26 spektakli teatralnych na motywach powieści Bułhakowa. Pierwszym z nich był monodram w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Danuty Michałowskiej z 1971r. pt. "Czarna magia oraz jak ją zdemaskowano", a miejscem premiery uczyniono Estradę Krakowską.

Adaptacja Waldemara Wolańskiego ze scenografią Joanny Hrk została po raz pierwszy wystawiona w Krakowskiej Grotesce w 2008r. i była pierwszą realizacją powieści w technice lalkowej. Warto nadmienić, że reżyser ma na swoim koncie przeniesienie na sceny lalkowe kilku innych wielkich dzieł literackich.

Arlekinowska wersja "Mistrza i Małgorzaty" jest z pewnością adaptacją wybiórczą, gdyż nie sposób podczas jednego spektaklu poruszyć wszystkich wątków tak obszernego dzieła. Głównymi animatorami są tu członkowie świty Wolanda, wspierający miłość tytułowych bohaterów, a narratorem jest wpędzony w szaleństwo, uwikłany w tragikomiczny splot wydarzeń, poeta Iwan Bezdomny. Adaptacja to poruszająca historia nieszczęśliwej miłości Małgorzaty, opowieść o ludziach, którzy są w stanie kochać wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Wydarzeniem otwierającym "Galerię A" w Teatrze Arlekin będzie wystawa pt. "Ulica Lalek" autorstwa Małgorzaty Maćkowiak. Krakowska artystka zajmuje się malarstwem monumentalnym i sztalugowym, rzeźbą, rysunkiem, ilustracją, w tym przeznaczoną dla odbiorcy dziecięcego. W Arlekinie zostaną zaprezentowane ręcznie wykonane lalki artystyczne z ceramicznymi głowami, dłońmi i stopami oraz obrazy. Niektóre lalki można odnaleźć zarówno na obrazie, jak i wersji trójwymiarowej postaci. Lalki Maćkowiak opowiadają swoją historię, w której odczytaniu pomaga aranżacja przedmiotów wokół. To małe światy skondensowanej wyobraźni, do których wpuszcza nas autorka.

(-)
Materiał Teatru
27 grudnia 2014

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia