Jubileusz Mirosława Baki

Pięć kultowych spektakli

25 sezonów na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku występuje Mirosław Baka. Z okazji tego jubileuszu odbędzie się przegląd pięciu spektakli z udziałem aktora, okolicznościowa wystawa oraz spotkanie z publicznością.

Od 13 marca do 6 kwietnia na deskach Sceny Malarnia i Dużej Sceny pokazanych zostanie pięć sztuk, w których gra Mirosław Baka.

Będą to: "Grupa Laokoona" Tadeusza Różewicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, "Seks dla opornych" Michele'a Rimla w reż. Krystyny Jandy, "Na początku był dom" Doris Lessing w reż. Anny Augustynowicz, "Czarownice z Salem" Arthura Millera w reż. Adama Nalepy oraz "Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego, Enrico Medioliego, Nicola Badalucco w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.

15 marca w foyer teatru otwarta zostanie wystawa fotogramów przypominających 45 ról Mirosława Baki zagranych podczas 25 sezonów jego pracy w Teatrze Wybrzeże.

Zaplanowano także spotkanie Mirosława Baki z miłośnikami teatru. Odbędzie się ono 29 marca.

50-letni Mirosław Baka jest absolwentem wydziału zamiejscowego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Gdy był jeszcze studentem reżyser Krzysztof Kieślowski powierzył mu główną rolę w głośnym i wielokrotnie nagradzanym filmie "Krótki film o zabijaniu".

Baka zadebiutował w Teatrze Wybrzeże w sierpniu 1988 r. w sztuce "Stąd do Ameryki" Władysława Zawistowskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Mirosław Baka ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych. Jego żoną jest Joanna Kreft-Baka, także aktorka Teatru Wybrzeże.

(-)
(PAP)
8 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia