Jubileusz Pendereckiego i inauguracja festiwalu

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum.

Kompozycja do tekstów polskich poetów "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii" Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowała w poniedziałkowy wieczór w szczecińskiej katedrze 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum.

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest twórczości Krzysztofa Pendereckiego - kompozytor obchodzi w tym roku 80. urodziny. Maestro był gościem honorowym poniedziałkowego koncertu.

Wykonany w Szczecinie utwór to - jak wcześniej mówił kompozytor - oddany przez niego hołd polskiej poezji ostatnich 200 lat. Godzinna kompozycja to pieśni na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, w których kompozytor wykorzystał m.in. poezję Zbigniewa Herberta, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Leopolda Staffa. Muzyków poprowadził Bohdan Boguszewski.

Oprócz utworu polskiego kompozytora artyści podczas koncertu inauguracyjnego wykonali "Symphonie pour Grand Orgue" organisty Wolfganga Seifena.

Przed koncertem Penderecki odwiedził budowę szczecińskiej filharmonii. Spotkał się też z melomanami, którzy przyjechali do Szczecina nawet spoza Polski.

Festiwal związany jest przede wszystkim z miejscowością Trzęsacz w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Tam odbywa się tradycyjnie większość koncertów.

We wtorek, w drugim dniu imprezy, w tamtejszym kościele Miłosierdzia Bożego, organista Michał Markuszewski i wileńska New Ideas Chamber Orchestra zagrają kompozycje autorstwa Markuszewskiego, Pendereckiego, Jana Sebastiana Bacha, Petera Michaela Hamela.

Trzeciego dnia, również w Trzęsaczu, z repertuarem złożonym z kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Tadeusza Machla, Eugene'a Gigouta, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Krzysztofa Pendereckiego wystąpi organista Krzysztof Latała, a także Krakowskie Trio Stroikowe i Baltic Neopolis Quartet.

Czwarty dzień Sacrum Non Profanum to koncert "Tribute To Birt Of The Cool" w wykonaniu nonetu w składzie z trębaczem Maciejem Fortuną, pod batutą Patryka Piłasiewicza. W programie znalazły się jazzowe standardy autorstwa Milesa Davisa, Gerry'ego Mulligana i Johna Lewisa. Ponadto wystąpi organista Marek Kudlicki, a w repertuarze znajdą się także kompozycje "filmowe" Krzysztofa Pendereckiego, m.in. aria z "Trzech utworów w dawnym stylu".

Piątek poświęcony będzie muzyce Pendereckiego. Patrycja Piekutowska, Beata Bilińska i Rafał Paweł Urbanek wykonają m.in. "I Sonatę na skrzypce i flet" i "Miniatury" Pendereckiego; ponadto w programie znalazły się utwory Nikolaia Kapustina, Jaromira Gajewskiego i Witolda Lutosławskiego.

Podczas finału festiwalu 17 sierpnia odbędą się koncerty wiolonczelistów. W świnoujskim kościele pw. bł. Michała Kozala wystąpią: Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski i Marta Kordykiewicz, a także Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława

Karłowicza pod batutą Bohdana Boguszewskiego. W programie znalazły się: "Elegia na smyczki" Marka Jasińskiego, "Concerto grosso na trzy wiolonczele" Krzysztofa Pendereckiego i "Mała suita" Witolda Lutosławskiego.

(PAP)
(PAP)
14 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia