Jubileusz teatru z gwiazdą i mistrzem kung-fu

Rusza nowy sezon w Teatrze Ludowym

Szczególny, bo jubileuszowy. W 2015 roku świętować będziemy 60-lecie teatru, stąd zapewne przeszedł on swoisty lifting. W czasie wakacji wymieniano dach, by widzów nie zalewał deszcz.

Pierwszą premierą na dużej scenie (17 października) będzie "Hotel Westminster" Raya Cooneya, angielskiego komediopisarza w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, z gościnnym udziałem Nama, koreańskiego mistrza kung-fu, który zagra chińskiego kelnera. W przedstawieniu zadebiutuje też student ostatniego roku krakowskiej PWST, Karol Polak.

Z kolei w lutym przyszłego roku, także na dużej scenie, Piotr Sieklucki wyreżyseruje "Klub 27", rzecz o wielkich gwiazdach rocka i bluesa, którzy z różnych przyczyn zmarli w wieku 27 lat. Są wśród nich m.in. Jim Morrison, Jimi Hendrix, Janis Joplin. Bohaterką krakowskiego spektaklu będzie Amy Winehouse, która zmarła na skutek zatrucia alkoholem. Fakt, że wybitni artyści zmarli przedwcześnie dokładnie w tym samym wieku, wywołuje często przekonanie, że ich śmierć nie była przypadkowa.

Na 24 kwietnia 2015 roku Mikołaj Grabowski przygotowuje premierę "Wychowanki" Aleksandra Fredry, dramatu zaledwie dwukrotnie wystawionego w Polsce w latach 50. Znając reżyserski pazur Grabowskiego, można spodziewać się ciekawej inscenizacji.

Scena Stolarnia uczci 60 lat nowohuckiej sceny i zarazem Międzynarodowy Dzień Teatru "Balladą Nowohucką" (27 marca) napisaną i wyreżyserowaną przez Piotra Waligórskiego w oparciu o "Żywoty Świętych Osiedlowych" Lidii Amejko. Na tę scenę pisze scenariusz Wojciech Zralek, który chce opowiedzieć historię swego dziadka, pierwszego naczelnika Nowej Huty (premiera 29 maja).

(JOC)
Dziennik Polski
18 września 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia