Jubileusz w Stalowej Woli

"Wujaszek Wania" - reż. W. Ciesielski - Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy

20 lutego o godz. 19 w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się premiera "Wujaszka Wani" Antoniego Czechowa. Spektaklem tym zespół Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy zainauguruje obchody 65-lecia swego istnienia

"Wujaszek Wania" opowiada o niezrealizowanych marzeniach, zaprzepaszczonych szansach, o tym, "że rzeczy są istotnie takie, jakimi się na pozór wydają; że to, co było, nadal będzie; że nic nie uległo zmianie". I chociaż postacie Czechowa marzą o udanym życiu, snują dalekosiężne plany, co jest poniekąd wynikiem wiary w człowieka i przekonania o ludzkich możliwościach, to jednak szczęścia nie zaznają one nigdy. Są to sny na jawie ludzi, którzy "mogliby być".

"Wujaszek Wania", jak dowodził Eric Bentley, jest mistrzowską sztuką Czechowa. Jej ramy wyznacza motyw przybycia i odjazdu; akcję stanowi to, co wydarza się w majątku od chwili przybycia Profesora i jego małżonki do momentu ich odjazdu. Co dzieje się w wiejskiej posiadłości w tym czasie? Jaki wpływ na Wanię, Sonię i Astrowa ma pobyt emerytowanego profesora?

To już 77 premiera Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy w Stalowej Woli. Spektaklem tym Zespół pragnie zainaugurować obchody 65-lecia swego istnienia. Wcześniej dwukrotnie ATD sięgał po sztuki największego rosyjskiego realisty, jakim niewątpliwie był A. Czechow.

(-)
Materiały Teatru
15 lutego 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia