Jubileusz z urodzinami w tle

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca

Dancing Poznań 2013 oficjalnie zainaugurował w sobotę wieczorem spektakl "Czterdzieści" Polskiego Teatru Tańca. To dziesiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca i zarazem dwudziesta Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Czterdzieści technik tańca - od współczesnego po dancehall - trenuje aż 600 uczestników.

Są wśród nich zarówno ci, którzy tańczą od lat, jak i ci, których przygoda z tańcem dopiero się rozpoczyna. Kształcą ich profesjonaliści z Europy, Afryki, Izraela i obu Ameryk - między innymi Andy Lemond, który tańczył w zespołach Madonny i Pauli Abdul oraz realizował choreografię dla Kylie Minogue i Shanii Twain. Warsztaty potrwają do 24 sierpnia.Nie tylko festiwal Dancing Poznań obchodzi w tym roku jubileusz. Polski Teatr Tańca świętuje swoje czterdzieste urodziny. Nic dziwnego, że spektakl zrealizowany na tę okazję, który premierę miał już w czerwcu, zaprezentowany został jako pierwszy na festiwalu.

Za reżyserię, choreografię, scenografię i teksty odpowiada Jo Stromgren, norweski choreograf, którego 20 różnych produkcji jest w tym roku wystawianych na całym świecie. "Czterdzieści" to historia 40-letniej Urszuli, która przychodzi na świat w 1973 roku w jednej z polskich wsi. By rozwikłać rodzinne zagadki, ale też poznać smak prawdziwego życia, rusza w podróż do Francji. Tam jednak znowu czuje się obca. Spotyka chłopaka, który okazuje się Polakiem. Wracają do Polski, rodzi im się córka - tak jak oni nieco inna od otoczenia. Zmieniło się, jednak nadal nie rozumie niektórych odmienności. "Czterdzieści" nawiązuje do historii Polskiego Teatru Tańca, ale to uniwersalna opowieść o szukaniu tożsamości, skomplikowanych relacjach ja-ojczyzna, opowiedziana z przymrużeniem oka.

Najnowszą premierę Polskiego Teatru Tańca - "Hello Stranger" - widzowie zobaczyli wczoraj wieczorem. Ponownie spektakl zostanie pokazany dzisiaj o godzinie 21 w Teatrze Ósmego Dnia. "Hello Stranger" również opowiada o inności. To jednak niekoniecznie zbita frazeologicznie inność rasowa, płciowa czy seksualna. W tym przypadku Inny rozumiany jest jako odbicie Ja, niezbędny element kształtowania tożsamości. Tytuł spektaklu można rozumieć jako powitanie nieznajomego lub jako idiomatyczny zwrot oznaczający okrzyk "Kopę lat!", wydawany, kiedy spotykamy kogoś znajomego, ale niewidzianego od tak dawna, że nie mamy pewności, czy to tak naprawdę ta osoba.

Wszystkie spektakle odbywają się o godzinie 21 w Teatrze Ósmego Dnia lub w hali numer 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie trzy krótkie spektakle zaprezentuje dzisiaj Kielecki Teatr Tańca. o szukaniu to

Kamil Babacz
Polska Głos Wielkopolski
0

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier