Jubileuszowa edycja festiwalu teatralnego

10. Krakowskie Miniatury Teatralne

Pod koniec lipca czeka nas wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Krakowa, a to za sprawą gwiazd polskiej sceny teatralnej, które zawitają do Krakowa na X Krakowskie Miniatury Teatralne!

W tym roku obchodzimy dziesiątą, jubileuszową, edycję Festiwalu. Z biegiem lat wydarzenie zmieniło i rozszerzyło swoją formułę – tytułowe „miniatury" z powodzeniem występują teraz w programie festiwalu razem z wielkoobsadowymi spektaklami. Wszystkie jednak niezmiennie realizowane są przez mistrzów gatunku, angażują najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i prezentowane są w Krakowie po raz pierwszy. Z okazji jubileuszu festiwalu, a także obchodów 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, po raz pierwszy w repertuarze zagości zagraniczny spektakl familijny pt. Karnawał zwierząt. Również po raz pierwszy będzie aż tak intensywnie – w ciągu 10 festiwalowych dni zaprezentujemy aż 8 wyjątkowych spektakli!

Festiwal zainauguruje komedia Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji). Ta żartobliwa sztuka przedstawi Widzom wszystkie dzieła Szekspira w ciągu jednego wieczoru. Będą cytaty z najsławniejszych dramatów i żarty ze stereotypowej znajomości dzieł słynnego twórcy. Śmiech, ale także zadumę i refleksję wzbudzi na pewno spektakl pt. Kandydat, z udziałem Piotra Cyrwusa i Grażyny Wolszczak. Jest to błyskotliwy komediodramat, który opowiada historię kandydata na urząd prezydenta oraz jego trenerki. Mniej dowcipny jest monodram pt. Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam w wykonaniu Ewy Błaszczyk. Aktorka wciela się w nim w postać jednej z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku i korespondentki wojennej, która tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo odsłania w ludziach piękno i brzydotę. Drugi repertuarowy monodram – Moskwa-Pietuszki – to poetycka podróż w głąb siebie. Jej stacje to kolejne opróżniane butelki, lecz nie jest to tylko pijackie wspomnienie, ale również pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o życiu. W głównej roli zobaczymy tutaj mistrzowskiego Mariana Opanię.

Zupełnie inny charakter ma bohater spektaklu Kobieta na zamówienie. To nudny statystyk, który marzy o kobiecie na całe życie. Zabawna komedia z Jackiem Kawalcem, Beatą Zarembianką i Dariuszem Niebudkiem pokazuje, że życie jest przewrotne i czasem nawet najpiękniejsze marzenia mogą przewrócić nasze życie do góry nogami! Kolejna komedia – Raj dla opornych – to historia Karola i Barbary (w tych rolach Mirosław Baka i Dorota Kolak), czyli bohaterów Seksu dla opornych kilka lat później. Reżyserem spektaklu jest wspaniała Krystyna Janda, a za teksty piosenek odpowiada Jacek Cygan.

Finał Miniatur będzie zaś naprawdę widowiskowy! A to za sprawą spektakularnego musicalu – Nowy Jork. Prohibicja. W towarzystwie zespołu muzycznego, w opowieści o narodzinach nowoczesnego świata i historii ogromnej metropolii lat 20. zobaczymy Katarzynę Zielińską, Kacpra Kuszewskiego, Łukasza Przybylskiego i Ewę Konstancję Bułhak. Będzie to muzyczna opowieść o mieście, którym rządzi jazz, mafia i prohibicja.
___

10. Krakowskie Miniatury Teatralne to przegląd różnorodnych sztuk na najlepszych scenach w Krakowie. Organizatorem KMT jest Krakowskie Forum Kultury – Instytucja Kultury Miasta Krakowa. Spektakle obejrzeć można od 20 do 30 lipca 2019 roku w Krakowskim Teatrze Variété, Nowohuckim Centrum Kultury oraz w Teatrze Groteska.
Bilety dostępne są na stronie www.bilety.krakowskieforum.pl oraz w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.
Szczegółowe informacje i program znajdują się na stronie organizatora – Krakowskiego Forum Kultury:
http://krakowskieforum.pl/miniatury-teatralne/
oraz na Facebooku:
www.facebook.com/KrakowskieMiniaturyTeatralne

(-)
Materiał organizatora
15 czerwca 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia