Jubileuszowe rozpoczęcie

5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej: 20-28.08.2023

Biała Podlaska i okolice zaczynają tętnić muzyką. Od 20 sierpnia oficjalnie rozpoczął się Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, a związane z tym projektem wydarzenia napełniają okolicę wspaniałą muzyką.

W niedzielę odbyły się dwa piękne koncerty. Pierwszy z nich został zorganizowany w urokliwym kościele św. Piotra i Pawła przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach. Koncert pod tytułem „Od Gounoda do Chopina" zgromadził dużą publiczność nie tylko w samym budynku, ale także przed nim.


Zebranych odbiorców swymi głosami czarowali: Iwona Hossa oraz Adam Zdunikowski. Te znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie gwiazdy, zagościły w Serpelickim kościele. Akompaniował im również znany polski pianista Mirosław Feldgebel, który również dał popis swoich umiejętności, docenianych na największych scenach muzycznych na świecie.

Równie czarujący okazali się artyści związani z okoliczną szkołą muzyczną w Białej Podlaskiej – skrzypek Aleksander Żyła oraz pianistka Maria Trofymchuk. Ich wykonania również zachwyciły zgromadzoną publiczność. A można nawet powiedzieć, że zebrali większe owacje, niż znane operowe osobistości. Widać więc, jak obecni tam słuchacze byli dumni, że to w ich rodzinnych stronach kształcą się młode talenty.

Koncert poprowadzili: Ewa Arasymowicz oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski, którzy przez cały czas zarzucali publiczność różnorakimi faktami wyjaśniającymi tytuł koncertu, a także ciekawostkami dotyczącymi znanych artystów, przywoływanych w ich wspólnej opowieści.
Kolejnym wydarzeniem tego dnia była uroczysta inauguracja 5. Edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Amfiteatr zlokalizowany w parku Radziwiłłów zgromadził także sporą publiczność. Co więcej przez cały okres trwania koncertu napływały nowi słuchacze, zwabieni pięknymi dźwiękami, niosącymi się po parku.

Wydarzenie poprowadził Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny festiwalu, wraz z Gabrielą Kuc-Stefaniuk. Prowadzący ponownie okrasili wydarzenie ciekawą narracją. Na scenie amfiteatru mogliśmy podziwiać utalentowanych polskich solistów operowych – Iwonę Sochę (sopran) oraz Łukasza Gaja (tenor). Wystąpił także młody akordeonista Maksymilian Lejk – laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Na scenie zabrzmiał również zespół Artura Jaronia Strauss Ensemble, przygrywający gościom, a także dającym osobne popisy muzyczne.

Inauguracja rozpoczęła się przemową prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka, który oficjalnie otworzył jubileuszową edycję festiwalu.

Mogliśmy usłyszeć dzieła Scarlattiego, Verdiego, Straussa, Kalmana, Lehara, Zellera, Galliano, Piazzolli i pieśni neapolitańskie. Wszystko to wykonane przez niezwykle utalentowanych artystów. Przepiękna muzyka wprawiła słuchaczy w dobry nastrój, przez co czuć było dobrą energię między prowadzącymi, artystami a publicznością. Dzięki wspaniałej atmosferze zabrzmiało także kilka utworów na bis, do śpiewania których przyłączyli się także słuchacze.

Na obu tych wydarzeniach zabrzmiały najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe, a także muzyka klasyczna. Prowadzący zadbali o ciekawą oprawę słowną, a widownia z zaangażowaniem nagradzała kolejne wykonania. Czego chcieć więcej? Bardzo obiecujące rozpoczęcie festiwalu napełnia nas przekonaniem, że kolejne atrakcje przygotowane przez organizatorów będą równie wysokiej jakości oraz przyjemne w odbiorze.

Oktawia Janowska
Dziennik Teatralny Katowice
22 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia