Jubileuszowy wieczór Marty Lipińskiej

50 lat w Teatrze Współczesnym

3 marca o godz. 19.00 w Teatrze Współczesnym spotkanie zespołu teatru i zaproszonych gości z Martą Lipińską. W programie spotkania fragmenty Jej ról zarejestrowane na taśmach audio i video, rozmowy z Aktorką o fenomenie 50 lat na scenie jednego teatru - Teatru Współczesnego.

Antoni Czechow "Trzy siostry". Reż. Erwin Axer.

Premiera 22 lutego 1963 r.

"Debiut w roli tytułowej! Ryzyko opłaciło się: Irina Marty Lipińskiej jest jednym z ciekawszych debiutów lat powojennych."

Andrzej Wirth, Nowa Kultura nr 10, 10 III 1963 r.

"Dawno nie było na warszawskiej scenie tak wybitnego debiutu, jak występ Marty Lipińskiej w roli Iriny. Dysponuje ona nie tylko młodzieńczym urokiem, wspaniałymi wyrazistymi oczyma, ale umie już robić z tych wszystkich atutów świetny użytek, gra panując całkowicie nad bogatym i skomplikowanym arsenałem środków aktorskich. Można jej na podstawie tej jednej roli rokować piękną przyszłość."

Roman Szydłowski, Wszystkie barwy Czechowa, Trybuna Ludu nr 55, 24 II 1963 r.

"Jest też i aktorka, której w tym przedstawieniu przypadł w udziale zaszczyt scenicznego debiutu: i czyż może być większa pochwała dla talentu i warunków aktorskich Marty Lipińskiej niż stwierdzenie, iż znalazła się wśród swoich znakomitych kolegów i koleżanek nie jak intruz, lecz jako równa z równymi?"

Jan Alfred Szczepański, Przyjaźń nr 11, 17 III 1963 r.

"Irina - Marta Lipińska, to rewelacyjny debiut aktorski. Spełnia wszystkie warunki: talent, młodość, uroda. (Znowu zasługa Axera, że tę świetną, ale i trudną rolę powierzył debiutantce). Nazwisko to zapamiętajmy: jeszcze niejednokrotnie będziemy chyba mieli okazję zachwycać się jej urodą i jej grą."

Stanisław Ostrowski, Świat nr 10, 10 III 1963 r.

(-)
Materiał Teatru
27 lutego 2013
Portrety
Marta Lipińska

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia