Julia Kijowska laureatką Nagrody Guldbaggen

Nagroda Guldbaggen (Złoty Żuk) za „Strawberry Days" w reż. Wiktora Ericssona

Aktorka Teatru Ateneum w Warszawie – Julia Kijowska została laureatką Szwedzkiej Nagrody Guldbaggen (Złoty Żuk), przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu, za rolę drugoplanową w filmie „Strawberry Days" (reż. Wiktor Ericsson).

Julia Kijowska

Jedna z najciekawszych, polskich aktorek młodego pokolenia. Wielokrotnie nagradzana zarówno za dokonania teatralne, jak i filmowe. W 2005 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Od 2006 do 2012 roku była aktorką Teatru Dramatycznego, od 2013 należy do zespołu Teatru Ateneum.

Pierwszą niedużą rolę na wielkim ekranie zagrała w „Boisku bezdomnych" Kasi Adamik (2008). W tym samym roku wystąpiła również w ostatnim filmie Piotra Łazarkiewicza „0_1_0″. W 2010 roku pokazała się w „Wenecji" Jana Jakuba Kolskiego i „Linczu" Krzysztofa Łukaszewicza. Za rolę Chai w filmie Agnieszki Holland „W ciemności" została nominowana po raz pierwszy do nagrody Cybulskiego 2011r, (druga nominacja w 2017 roku). Kolejne lata pokazały Julię w rolach pierwszoplanowych: rola Marii w filmie „Miłość" Sławomira Fabickiego (2012) nagrodzona na Festiwalu w Salonikach (2013) oraz Kordula w „Serce, serduszko"" Jana Jakuba Kolskiego (2014). Od 2012 pracowała pod okiem Wojtka Smarzowskiego, a współpraca ta zaowocowała rolami w „Drogówce" (2013) i „Pod mocnym aniołem" (2014).

W roku 2016 r można było podziwiać ją w aż trzech obrazach: thrillerze „Sługi boże" Mariusza Gawrysia, „Czerwonym pająku" Marcina Koszałki i, przede wszystkim, w wielokrotnie nagradzanych „Zjednoczonych stanach miłości" Tomasza Wasilewskiego.

3 października 2017 roku w Teatrze Ateneum miała miejsce premiera spektaklu „Spowiedź motyla", gdzie Julia zadebiutowała jako współreżyserka i autorka piosenek. Na deskach naszego teatru możemy ją też oglądać w głośnym spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem" w reżyserii Bogusława Lindy.

W 2018 roku na ekrany kin wejdzie „Nina" w reż. Olgi Chajdas, z Julią w tytułowej roli.

___

Guldbagge (Złoty Żuk) – nagroda przyznawana corocznie od 1964 roku przez Szwedzki Instytut Filmowy (Svenska Filminstitutet) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu. Nominowanych wyłania, a następnie drogą głosowania wybiera jury powoływane przez organizacje oraz instytucje powiązane z przemysłem filmowym. Sama statuetka jest ważącym ok. 1,2 kg, wykonanym z miedzi, pozłacanym i emaliowanym, fantazyjnie ukształtowanym żukiem. Jej projektantem jest Karl Axel Pehrson.

Beata Czemierowska
Materiał Teatru
23 stycznia 2018
Portrety
Julia Kijowska

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia