Juliusz Machulski o Machiavellim

"Machia" - reż. Juliusz Machulski - Teatr Stary w Lublinie

4 maja 2014 roku w Teatrze Starym w Lublinie odbędzie się premiera sztuki „Machia”, napisanej i wyreżyserowanej przez Juliusza Machulskiego. W pierwszym spektaklu dramatycznym produkowanym przez lubelski Teatr w głównych rolach wystąpią Adam
Ferency i Piotr Głowacki.

Juliusz Machulski znany jest jako autor kilkudziesięciu filmów, w tym kultowej „Seksmisji". Mało kto wie, że napisał również kilka sztuk teatralnych. Pomysł spektaklu o postaci Niccolò Machiavellego ma już dwadzieścia lat. Jednak dopiero propozycja wystawienia sztuki w Lublinie, z którym twórca czuje szczególną więź, zdopingowała Machulskiego do napisania tekstu o jednym z najważniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej.

„Z życiorysu Machiavellego starałem się wydobyć to, co do dziś aktualne" – podkreśla Juliusz Machulski - „to postać ciągle żywa, bo opisał mechanizmy psychologiczne, które są niezmienne, bo człowiek się nie zmienia – niezależnie od tego, czy posługuje się iPhone'm, czy tam-tamem".

Premiera „Machii" odbędzie się w 545 rocznicę urodzin Niccolò Machiavellego. Na scenie w psychologicznym pojedynku spotkają się: doświadczony aktor Adam Ferency oraz tegoroczny laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2013, Piotr Głowacki. Towarzyszyć im będzie jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, związana z Lublinem - Marta Ledwoń. Autorką scenografii i kostiumów jest Justyna Łagowska - współtwórczyni sukcesów
m.in. Jana Klaty. Muzykę skomponował Piotr Selim.

"Machia" to kolejna, po koncercie-spektaklu „Wieczorem" nominowanego do nagrody Grammy Włodka Pawlika oraz spektaklu dla dzieci „Skarb" Leszka Mądzika, produkcja Teatru Starego w Lublinie.

„Machia" będzie wystawiana na deskach Teatru Starego w Lublinie. Planowane są również spektakle w innych miastach w Polsce, m.in. w Warszawie.

(-)
Materiał Teatru
19 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia