Jurij Grigorowicz (1927)

Urodził się 2 stycznia 1927 w Sankt Petersburgu

Jurij Grigorowicz to jeden z najbardziej znanych rosyjskich choreografów, przez ponad trzydzieści lat sprawował funkcję dyrektora baletu w Teatrze Bolszoj w Moskwie.

Od dzieciństwa wyróżniał się dużym poczuciem rytmu i zdolnościami tanecznymi, uczęszczał do Szkoły Baletowej, gdzie jego nauczycielami byli m.in. A. Waganowa i B.Szawrow. Tuż po II Wojnie Światowej, w 1946 r. związał się z Leningradzkim Teatrem Opery i Baletu im. Kirowa, gdzie występował jako tancerz. Równolegle z występami w Teatrze Opery i Baletu w Leningradzie pracował jako choreograf w sekcji dziecięcej baletu w Pałacu Kultury oraz sekcji młodzieżowej w Szkole Baletowej, którą sam kilka lat wcześniej ukończył.

Pierwszą wielkim spektaklem baletowy,m do którego Grigorowicz przygotował choreografię, był "Kamienny Kwiat" Prokofiewa. Balet miał premierę we wrześniu 1957 r. w Teatrze Opery i Baletu w Leningradzie, odniósł on ogromny sukces i już dwa lata później został wystawiony na scenie Teatru Bolszoj. Kolejne przygotowanie choreografii do inscenizacji "Legendy o miłości" Mielnikowa zostało docenione przez władze Teatru im. Kirowa, które zaproponowały Grigorowiczowi posadę baletmistrza. Choreografie w obu baletach były aż tak dobre, że krytycy ocenili je jako "przełomowe" dla rosyjskiego baletu i Grigorowicz objął posadę dyrektora artystycznego - baletmistrza w Teatrze Bolszoj w Moskiwe. Funkcję tą pełnił przez trzydzieści jeden lat, aż do 1995 r. Przez cały okres, aż do dnia dzisiejszego uczy młodzież w Moskiewskiej Akademii Baletu i Petersburskim Konserwatorium. Jest również współzałożycielem i długoletnim przewodniczącym Sekcji Tańca w Międzynarodowym Instytucie Teatralnym, od 2008 r. jest również honorowym baletmistrzem Teatru Bolszoj. Jest laureatem niezliczonej ilości wyróżnień i nagród, zarówno państwowych, jak i teatralnych.

Najsłynniejsze jego dzieła to: "Spartakus" Chaczaturiana (1968), "Iwan Groźny" Prokofiewa (1975), "Romeo i Julia" Prokofiewa (1979) i "Złoty wiek" Szostakowicza (1982).

W Polsce zrealizował dwa spektakle: "Mazepa" choreografia do muzyki Piotra Czajkowskiego w reż. Ryszarda Peryta - Scena operowa Teatru Narodowego (premiera 24 lutego 1996) i "Śpiąca Królewna" choreografia - Scena operowa Teatru Narodowego (premiera 5 stycznia 1997).  

Źródła: ruslink, E-teatr

(-)
Dziennik Teatralny
28 marca 2018

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...