Jury wybrało 11 autorów

Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej ANIMATUS

Konkurs, to innowacyjne przedsięwzięcie, realizowane przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach, którego celem jest poszukiwanie rozwiązań scenograficznych, plastycznych i konstruktorskich dla teatru, czerpiących z różnych dziedzin sztuki.

Założeniem konkursu jest umożliwienie twórcom takich poszukiwań, w których tradycyjne środki artystycznego wyrazu mogą iść w parze z wykorzystaniem nowych technologii i nieoczywistych motywów czy materiałów, a tym samym - poszerzanie przestrzeni teatru lalek o oryginalne techniki i kreacje.

Na konkurs wpłynęło ponad 50 prac z Polski i z zagranicy, zgłoszenia były różnorodne tematycznie i technicznie. Ich autorzy to artyści różnych dziedzin, w różnym wieku, często debiutanci.
Wśród kilkudziesięciu niezwykle ciekawych i wartościowych projektów Jury w składzie dr Katarzyna Proniewska-Mazurek, dr Adam Walny, prof. Marek Waszkiel wybrało do kolejnego etapu konkursu 11 autorów:

1. Agata Orłowska – „LUD"
2. Dominika Chochołowska – „Zmienność-ja"
3. Mateusz Mirowski – „Kinematoid"
4. Katarzyna Młynarczyk – „Lalka 3D"
5. Przemysław Wojtaś - „Pikseloza"
6. Zofia Mastyna - „Bernarda"
7. Jan Silewicz - „Armator"
8. Maria Bacova - „Raoul Taburin"
9. Patrycja Terciak - „Klisza Błona Ślad"
10. Patryk Chwastek - „Mobilny Teatr Lalek"
11. Marta Pabian - „Ciało Linia Wirtualność"

Wytypowani twórcy przedstawią teraz swoje koncepcje osobiście, po czym Jury wskaże trzech zwycięzców konkursu. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 1200 Euro oraz weźmie udział w rezydenturze artystycznej, w ramach której zrealizuje swój konkursowy projekt.

Organizator konkursu zapewni rezydentom nieodpłatne noclegi i wyżywienie w Kielcach, a także pracownie i materiały niezbędne do realizacji projektu oraz pomoc techniczną w postaci wykwalifikowanych pracowników. Do dyspozycji laureatów będą też konsultanci: scenografowie, konstruktorzy, aktorzy lalkarze i reżyserzy. Podczas rezydentury laureat zobowiązany jest do wykonania nagrodzonego projektu, który finalnie zaprezentowany zostanie podczas pokazu dla publiczności w Kielcach.

Organizatorem konkursu jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach, we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutem Dizajnu w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Kielce.

Jolanta Świstak
Materiał organizatora
30 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...