Jury wyłoniło finalistów

28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego.

Trzy książki dla najmłodszych znalazły się w ścisłym finale 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Spośród nich jurorzy wyłonią laureata. Wyniki będą znane w październiku – podała Galeria Książki w Oświęcimiu, organizator konkursu.

Na tegoroczny konkurs napłynęło 97 tytułów. Z tego grona wyłoniona została finałowa trójka. Z niej wybrany zostanie laureat. Galeria Książki podała, że w ścisłym finale znalazły się dwie książki wydawnictwa Literatura: „Selfie ze stolemem" Krzysztofa Kochańskiego oraz "Urodziny" Joanny Jagiełło, a także "Śrubek i tajemnice Maszynerii" Jana Bliźniaka wydawnictwa Adamada.

Rozstrzygnięcie nastąpi 9 października podczas gali w Galerii Książki. Laureat otrzyma m.in. statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

Do 12 września trwa głosowanie w plebiscycie czytelników. Wicedyrektor biblioteki Mariola Talewicz przypomniała, że celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów.

Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński.

Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ub.r. główna nagroda przypadła książce Antoniny Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka", która ukazała się nakładem wydawnictwa BIS.

Wówczas jury otrzymało do oceny ponad 80 książek. Oświęcimska biblioteka miejska zwana "Galerią Książki" od 2011 r. to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.

Marek Szafrański
Kurier PAP
17 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...