Jutro poznamy laureata

Nagroda Literacka Nike - 2018

Trzy tomy poezji, trzy prozy, jedna biografia znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike, która zostanie przyznana po raz 22. Tegorocznego laureata poznamy w niedzielę wieczorem.


W siódemce książek, które znalazły się w finale Nike, są w tym roku trzy tomy poezji - "Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej, "Stance" Jerzego Kronholda i "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza. W tym roku wśród finalistów nie ma żadnej powieści, ale są trzy zbiory opowiadań i esejów - "Mikrotyki" Pawła Sołtysa, "Rejwach" Mikołaja Grynberga i "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy. Listę nominacji dopełnia biografia - książka "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont.

W tym roku w jury pod przewodnictwem Marka Zalewskiego zasiadają: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna oraz Andrzej Werner.

Nike to nagroda za najlepsza książkę roku. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. Wśród laureatów nagrody są m.in. Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch.

Agata Szwedowicz
Kurier PAP
6 października 2018

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia