Jutro poznamy zwycięzcę

25. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Najlepsze przedstawienie polskiego tekstu współczesnego, najlepszy tekst dramatyczny, reżyser i aktorzy - już w najbliższy piątek (28.06) poznamy zwycięzców jubileuszowej, 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się, jak co roku, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

W finale 25. edycji Konkursu znalazło się dwanaście spektakli, które powalczą o nagrodę główną oraz nagrody indywidualne. Jury - w składzie: Krzysztof Babicki, Jacek Kopciński, Michał Kotański, Paweł Płoski i Anna Wakulik - wskaże zwycięzców spośród twórców przedstawień: "Dziki" z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Król" z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, "Kwiat paproci" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, "Lwów nie oddamy" z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" z Teatru Miejskiego w Gliwicach, "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" z Teatru Polskiego w Poznaniu, "Pod adresem marzeń" z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, "Postać dnia/siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim" z Teatru Polskiego w Podziemiu, "Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, "Staś i Zła Noga" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, "Thriller" z Nowego Teatru w Warszawie oraz "Wyzwolenia" z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Finałową dwunastkę wskazała wcześniej Komisja Artystyczna (Jacek Sieradzki - przewodniczący, Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Sandra Szwarc) spośród 130 zgłoszonych w tym roku przedstawień z 81 teatrów. Komisja Artystyczna wybrała także 53 spektakle, które mogą ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji, a w piątek przyzna też swoje nagrody - w tym nagrodę za debiut dramatopisarski.

Najlepszy tytuły i nazwiska laureatów poznamy 29.06 po godzinie 19.00. Tego wieczoru pełna lista nagrodzonych zostanie też opublikowana na stronie Konkursu sztukawspolczesna.org (która zostanie zaprezentowana w nowej odsłonie) oraz stronach portalu e-teatr.pl i instytut-teatralny.pl.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

W tym roku Konkurs obchodzi ćwierćwiecze. Teatrami, które przez ten czas zgłosiły najwięcej przedstawień - bo aż 45 - były Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatr Współczesny w Szczecinie (tylko pięć mniej miały ex aequo Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach), najczęściej wystawianymi autorami Marta Guśniowska, Michał Walczak i Malina Prześluga.

Liczby 25. edycji Konkursu:

81 teatrów (46 teatrów instytucjonalnych, 14 teatrów lalkowych, 21 innych teatrów);

113 prapremier;

45 109 liczba kilometrów przejechanych przez Komisję Artystyczną;

miasto z największą liczbą zgłoszeń: Warszawa (15 teatrów; 21 przedstawień).

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie PSW organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
27 czerwca 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...