Jutro rusza rzeszowski Festiwal - program

6. Festiwal Nowego Teatru - 58. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

29 listopada rozpocznie się szósta edycja Festiwalu Nowego Teatru - 58. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Teatralna uczta potrwa do 5 grudnia.


Festiwal Nowego Teatru to nowa formuła Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które zainicjował Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakle z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Biennale Warszawa.

W programie aż 27 wydarzeń, w tym 7 spektakli konkursowych, 3 przedstawienia w ramach nowego nurtu Off - konteksty i 3 czytania dramatów. To także rozmowy po spektaklach i wystawy m.in. 16 Międzynarodowa Plakatu Teatralnego Konkurs Młodych Koszyce - Rzeszów 2019. Festiwal zakończy koncert polsko - nigerskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów Ifi Ude. W ostatnim dniu festiwalu zaprezentują się absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu ze spektaklem "Jutro będzie jutro" w reż. Wojciecha Kościelniaka.

___

Program:

Piątek (29 listopada)
- godz. 17:30 - Otwarcie festiwalu/ Wernisaż wystawy prac 16. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019/ foyer
- godz. 18:00 - JAK OCALIĆ ŚWIAT NA MAŁEJ SCENIE? P. Łysaka i P. Sztarbowskiego, reż. P. Łysak, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (110 min)/ Duża Scena/ K
- godz. 20:00 - Rozmowy o teatrze/ foyer
- godz. 21:30 POMPA FUNEBRIS reż. K. Pol, D. Żakowski, Stowarzyszenie Sztuka Nowa (55 min) / Teatr Maska / OFF
*
Sobota (30 listopada)
Spektakl "Wojna w niebie". Fot. Piotr Kubic
- godz. 18:00 - AKTORZY KOSZALIŃSCY, CZYLI KOMEDIA PROWINCJONALNA, Rowickiego i P. Ratajczaka, reż. P. Ratajczak, Bałtycki Teatr Dramatyczny Juliusza Słowackiego w Koszalinie (100 min)/ Duża Scena/ K
- godz. 19:50 Rozmowy o teatrze/ foyer
- godz. 21:30 - WOJNA W NIEBIE J. Chaikina, reż. D. Feiglewicz, Fundacja Migawka w Krakowie (60 min)/ Teatr Maska/ OFF

Niedziela (1 grudnia)
Spektakl "Idioci". Fot. Greg Noo-Wak
- godz. 16:00 - SUPERBOHATER M. Łukowicza, reż. B. Bukowski/ czytanie performatywne/ Szajna Galeria/ SND
- godz. 18:00 - IDIOCI M. Wierzchowskiego i D. Sołtysińskiego, reż. M. Wierzchowski, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (180 min)/ Duża Scena/ K
- godz. 21:20 - Rozmowy o teatrze/ foyer
*
Poniedziałek (2 grudnia)
- godz. 17:00 ŚMIERĆ W WENECJI, CZYLI CZEGO NAJBARDZIEJ ŻAŁUJĄ UMIERAJĄCY scenariusz K. Hetel, reż. M. Mikołajczyk, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (90 min) / Szajna Galeria/ K
- godz. 18:30 - Rozmowy o teatrze/ Szajna Galeria
19:30 MISTRZ I MAŁGORZATA M. Bułhakowa, reż. C. Iber, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (180 min/ 1 przerwa) / Duża Scena/ K
- godz. 22:30 - Rozmowy o teatrze / foyer
*
Wtorek (3 grudnia)
- godz. 15:00 - JA I/ CZY WSPÓLNOTA/ panel dyskusyjny/ Mała Scena im Z. Kozienia
18:00 TRAGEDIA JANA J. Gawatowica, reż. W. Raźniak, Teatr Chorea (80 min), / Teatr Maska/ OFF
- godz. 20:00 - WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ D. Masłowskiej, reż. P. Świątek, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (90 min)/ Duża Scena/ K
- godz. 21:30 - Rozmowy o teatrze/ foyer
*
Środa (4 grudnia)
Spektakl "Staff Only". Fot. Monika Stolarska
- godz. 16:30 - POLSKA JEST MITEM/ promocja książki/ Szajna Galeria
- godz. 18:00 - CELINECZKA K. Matwiejczuk, reż. K. Siwińska/ czytanie performatywne/ Mała Scena im. Z. Kozienia/ SND
- godz. 20:00 - STAFF ONLY B. Bukowskiego, reż. K. Kalwat, Biennale Warszawa (75 min)/ Duża Scena/ K
- godz. 21:30 Rozmowy o teatrze/ foyer
*
Czwartek (5 grudnia)
- godz. 18:00 - FEBRA A. Kopkiewicz, reż. M. Łyko/ czytanie performatywne/ Szajna Galeria/ SND
- godz. 19:30 - NADREALIZM POLSKI wernisaż wystawy malarstwa Daniela Pieluchy/ foyer
- godz. 20:00 - JUTRO ZAWSZE BĘDZIE JUTRO na podstawie songów B. Brechta, reż. Wojciech Kościelniak, Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (70 min) /Duża Scena
- 21:15 - Gala finałowa/ wręczenie nagród/ foyer
- godz. 21:30 - IFI UDE/ recital/ foyer
__
K - spektakl konkursowy
OFF - Off-konteksty
SND - Scena Nowej Dramaturgii

Główna myśl festiwalu to "Ja i/czy wspólnota".

Ula Sobol
Nowiny Gazeta Codzienna
28 listopada 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...