Już dzisiaj olsztyńskie "Solo"

2. Olsztyńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora ,,SOLO"

21 i 22 lutego zapraszamy na II edycję Olsztyńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora Solo

Mówi się, że monodram, czyli teatr jednego aktora, należy do najtrudniejszych form teatralnych. Nie zgadzamy się z tym! Z naszej perspektywy jest jednym z najprzyjemniejszych, uroczych, wciągających i magicznych indywidualnych działań twórczych! Solo, czyli II Olsztyńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, to nie tylko konkurs, w którym prezentują się zawodowi aktorzy i aktorzy teatrów niezależnych, ale również pokazy spektakli mistrzowskich, poligon dla recenzentów piszących do gazetki festiwalowej, a także rozmowy kuluarowe i dyskusje - piszą organizatorzy.

W konkursowych zmaganiach zobaczymy:

Krzysztof Grabowski "Patryk K."

Uteatralizowana wersja coraz bardziej popularnego w Polsce "stand-up comedy". "Polska jest piłkarską potęgą świata, a papież zawsze jest Polakiem..." Jest to próba wytyczenia i zatarcia granicy między tym, co śmieszne a tym, co tragiczne. Błahe a poważne. Istotne a nieistotne. Wszystko to przykryte opowieścią Patryka, który bez skrępowania mówi o sobie, o swojej rodzinie, swoim życiu seksualnym bądź jego braku. To autobiograficzna opowieść z pozoru normalnego człowieka, w której rodzi się czy też odsłania dewiant.

Jerzy Pal "Kolega Mela Gibsona"

"Kolega Mela Gibsona" to relacja aktora opowiadającego o swej wyboistej drodze artystycznej i życiowej, w której otarł się o wielkość (spotkanie Mela Gibsona, entuzjastycznie przyjęta rola w klasycznej sztuce "Cyrano de Bergerac"), ale i doznał bolesnego upadku (nieudany napad na kantor). Bardzo dobry tekst Tomasza Jachimka, który z rozbrajającą niefrasobliwością i sporą dozą humoru ukazuje w krzywym zwierciadle różne cienie i blaski aktorskiego zawodu spotkał się ciepłym przyjęciem publiczności. Jest to satyra na tak zwane "środowisko", ale też wgląd w egzystencję aktora, nie pozbawiony autoironii. Wydarzeniem poprzedzającym powstanie tekstu było, jak wspomina sam Jachimek, spotkanie przy wódce ze znanym Aktorem. W swoje sztuce Jachimek opowiada o losach Feliksa Rzepki przedstawiciela rodzimego show biznes, aktora teatralnego, niegdyś popularnego i lubianego, teraz przeżywającego schyłek swojej kariery.

Bartosz M. Martyna "Performer"

Data premiery: 28 września 2013 roku

Kim jest performer? Czym jest performans? Te dwa pytania funkcjonują w świadomości "przeciętnego zjadacza chleba" obok pytań: "jak żyć?" lub "czym jest prawda?". Koegzystują, rzecz jasna, w pewnym od siebie dystansie, wszak konieczne jest posiadanie priorytetów. Nadszedł czas by ponownie zadać pytania o performans i performera - i tak oto padną ze sceny wpisane w pełni autorski monodram zatytułowany Performer. Jak na niedoszłego filozofa przystało, postawienie ich przez autora, nie daje gwarancji uzyskania jednoznacznej odpowiedzi. Na scenie gościnnie pojawi się performer, gwiazda światowego formatu - Otto Skrävlare.

Dariusz Sosiński "Na kuchennych scodach" wg W. Gombrowicza

Kanwą młodzieńczego opowiadania Witolda Gombrowicza "Na kuchennych schodach" jest motyw rozpaczliwego, pokątnego uwodzenia "sług do wszystkiego", które zresztą z reguły nie dochodzi do skutku. Główny bohater, Filip, jest wytwornym urzędnikiem MSZ, subtelnym i słabym człowiekiem. Ponieważ wstydzi się swych dziwnych skłonności, żeni się z kobietą "stanowiącą zupełne antidotum sługi". Ale obcując z nią, ma wrażenie, że przebywa stale we "wrogiej, oziębłej krainie". Sługi zaś wzruszają go swą naturalnością, abnegacją, zwierzęcą prostotą. "Idzie, poruszając siedzeniem, stawia niemrawo grube, krótkie łydy, gołe w lecie, a zimą w grubej, białej, bawełnianej pończosze". Filip ma ogromne trudności z nawiązaniem z nimi kontaktu. Budzi nieufność, "prymitywną dumę" albo wręcz wesołość prostych kobiet - jest bowiem lękliwy i nerwowy. "Musiało być we mnie coś podjudzającego, co działało jak czerwona płachta na ich organ śmiechu".

Dominka Kojro "Jolie"

Ma na imię Jolie. Jest pokojówką w najwspanialszym hotelu na świecie. Obcuje z hotelowymi gośćmi w bardzo specyficzny, intymny sposób. Wnika w ich prywatność, w ich - pozostające ukryte za zamkniętymi dla innych drzwiami - sekrety. Właśnie rozpoczyna kolejny dzień pracy. Kolejne pokoje, kolejne spotkania, kolejne nowe doświadczenia. Wyrusza w podróż przez pokoje, a jednocześnie w podróż wewnętrzną, w głąb siebie. Jaki będzie dla niej ten dzień? Co spotka ją na końcu tej drogi? Jolie to projekt łączący w sobie elementy teatralnego monodramu, koncertu muzycznego i animacji, inspirowany między innymi opowiadaniem Numery Olgi Tokarczuk, filmem Cztery pokoje Tarantino, Andrews, Rockwella i Rodriqueza i książką Alicja w krainie czarów Lewisa Carolla.

Tomasz Błasiak "Kwiaty dla Algernona"

Charliego Gordona poddano niezwykłemu eksperymentowi, który ma spowodować wzrost jego inteligencji. Podany środek zaczyna działać rewelacyjnie. Ociężały ignorant Charlie zmienia się w błyskotliwego erudytę, który zaczyna górować nie tylko nad doświadczalną myszą Algernonem, ale też nad całym swoim otoczeniem. Tylko czy Charlie Gordon stanie się przez to bardziej szczęśliwy? Spektakl przygotowany w koprodukcji z DG Rafał Sisicki.

Ewelina Damps "Wdowy"

Trzy kobiety: Onafrios, papieżyca Joanna i Heloiza, spotykają się w bliżej niedookreślonej czasoprzestrzeni, aby opowiedzieć sobie nawzajem historie swojego życia. Każda z nich powraca do czynności, które składały się na ich codzienność, a jednocześnie opowiada o swoich szczególnych relacjach z Bogiem, o miłości do mężczyzn, a może bardziej o pragnieniu wdarcia się do męskiego świata. Ich opowieści są formą intymnej spowiedzi, pewnego rodzaju samooczyszczenia. Upór w dążeniu do realizacji swych planów, chęć posiadania wiedzy zarezerwowanej tylko dla mężczyzn, determinacja w poszukiwaniu prawdziwej, niczym nieskażonej miłości były impulsami kształtującymi poglądy i decyzje tych trzech postaci. Silny sprzeciw wobec zastanego porządku nie może przejść bez echa. Każda zaznała niewymownej, lecz nieuchwytnej i nierzeczywistej miłości i musi liczyć się z pozostałą głuchą pustką wdowiej samotności.

Iza Kała "Kredyt zaufania"

Czy ktoś z Państwa przeżył kiedyś kurs samorozwoju? Teraz czas to przeżyć z Izą! "Kredyt zaufania" to monodram utrzymany w konwencji kursu rozwoju osobistego, którego główną bohaterką jest profesjonalna Trenerka, która z potrzeby lepszego zademonstrowania materiału, wciela się w przykładowe postacie. Wojująca Kosmetyczka przybliży widzom sekrety kobiecej urody i tajniki prawdziwej walki o mężczyznę. Mroczna Dudziak Sceny Alternatywnej - o pseudonimie artystycznym Muka - wpuści do mrocznej piwnicy swoich relacji z matką. W ciągu godzinnego kursu prowadząca Trenerka pomoże pozbyć się lęków, uwolni emocje i wreszcie wesprze w rozdmuchaniu nadziei. Wystarczy dać jej tylko kredyt zaufania.

Irena Jun "Sonata księżycowa"

Najstarszy, oparty na poezji dwóch greckich poetów monodram Ireny Jun, grany przez nią od niemal 50 lat. Poetycki monolog starej kobiety, która zajęta jest wspominaniem życia, przemijania, w rozpadającym się domu, wzbogacony o spojrzenie liryczne z ulotnych wierszy Jorgosa Seferisa i Yannisa Ristosa został nagrodzony na licznych festiwalach Teatru Jednego Aktora, zaś kompozytor Bogusław Schaeffer na podstawie spektaklu skomponował operę radiową. Inscenizacja jest dziełem Józefa Szajny.

Artysów oceniać będzie jury w składzie:

Krystyna Jędrys aktorka, teatrolog, pedagog. Specjalistka w zakresie emisji głosu. Założycielka i reżyserka Grupy Teatralnej Kokon, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Od kilku lat także teatroterapeuta.

Wiesław Geras założyciel i animator Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora; pomysłodawca i dyrektor festiwalu Wrostja, czyli najstarszego festiwalu monodramów na świecie, organizowanego we Wrocławiu od 1966 roku.

Zbigniew Głowacki reżyser teatralny, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek, absolwent polonistyki UW.

Prof. Bohdan Głuszczak reżyser, pedagog, aktor i dyrektor słynnej Olsztyńskiej Pantomimy Głuchoniemych.

Aldona Machnowska-Góra dyrektorka Teatru Warsawy oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego, Wiceprezeska Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego.

(-)
Materiał Teatru
21 lutego 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...