Już nie konkurs

4. Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni

Osiem spektakli pokazanych zostanie podczas 4. Festiwalu Teatrów Muzycznych, który odbędzie się w pierwszych dniach kwietnia w Gdyni. Podczas tygodniowej imprezy na scenie wystąpi ponad 500 wykonawców

Festiwal Teatrów Muzycznych to coroczne święto miłośników musicali. Przyciąga prawie wszystkie sceny muzyczne w kraju. Tegoroczna edycja rozpocznie się w Gdyni 1 kwietnia i potrwa tydzień. Podczas festiwalu teatry z całej Polski zagrają 8 tytułów, 10 spektakli, a weźmie w nich udział ponad 500 wykonawców. Na deskach gdyńskiej sceny wystąpią teatry z Gliwic, Wrocławia, Warszawy, Chorzowa i Poznania. Dodatkowo warszawski teatr Roma zagra jeszcze w Kwidzyńskim Centrum Kultury sztukę "Tuwim dla dorosłych".

Specyfiką tegorocznej edycji festiwalu jest to, że prawie połowa produkcji to jeden reżyser - Wojciech Kościelniak, twórca "Idioty", "Snu nocy letniej" i "Hair" - dwa ostatnie spektakle miały prapremierę w Gdyni.

Ponadto FTM czekają w tym roku zmiany - Festiwal nie będzie konkursem - mówi Maciej Korwin, dyrektor gdyńskiego Teatru Muzycznego. - Trudno jest porównywać tak różne teatry. To jakby zestawiać ze sobą biegacza ze skoczkiem i dyskobola z pływakiem, między innymi Studio Buffo z Warszawy zapowiedziało, że jeżeli nie zniesiemy konkursu, to nie weźmie udziału w festiwalu, ponieważ robią bardziej show niż tradycyjny spektakl. Na razie zostaje jednak plebiscyt publiczności - tłumaczy.

Możliwe też, że w przyszłych edycjach Gdynia zostanie wyłączona z konkursu. Teatry przyjeżdżające na gościnne występy na deskach "Baduszkowej" nie są przyzwyczajone do występów na tak dużej scenie, gdy tymczasem gdyńscy aktorzy znają ją doskonale - Ten rok będzie czasem na zastanowienie się - komentuje Maciej Korwin.

Pozostanie jedynie konkurs dla publiczności, ale z wyłączeniem przedstawienia zgłoszonego przez gdyński teatr tj. "Spamalotu". Oprócz tego musicalu publiczność w Gdyni obejrzy także: "Producentów" (Teatr Rozrywki Chorzów), "Wieczór Bałkański" (Teatr Studio Buffo, Warszawa), "Tuwima dla dorosłych" (Teatr Roma, Warszawa), "Mury Hebronu" i "Idiotę" (Teatr Capitol, Wrocław), "Sen Nocy Letniej" (Teatr Nowy, Poznań) oraz "Hair" (Gliwicki Teatr Muzyczny). Trzy ostatnie spektakle zostały wyreżyserowane przez Wojciecha Kościelniaka.

Ksenia Pisera
PAP
21 lutego 2011

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia