Już od piątku

35. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Już w najbliższy piątek, 21 lipca o godz. 20.00 rozpoczyna się 35. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Sztandarowa jeleniogórska, letnia impreza potrawa trzy dni - do 23 lipca. To drugi najstarszy tego typu festiwal w Europie. Na ulicach miasta pojawią się artyści z kilku krajów Europy, by bawić, szokować, ale też zmusić do zadumy.

Program zapowiada się interesująco. Na początek, w piątek, będzie można zobaczyć m.in. Circo e Dintorni - The Black Blues Brothers z Włoch w programie "They are back in black" (godz. 20.15) i polski Teatr Biuro Podróży, który pokaże spektakl„Silence/Cisza w Troi". W sobotę zobaczymy m.in. o godz. 21.00 czeski Theatre Kvelb Atelier.. Na niedzielny finał m.in. o godz. 19.00 niemiecki Grotest Maru i włoski Ondadurto Teatro (godz. 21.45).

Wśród uczestników fesiwaliu jest polski Teatr A, który w sobotę, 24 lipca, o godz. 22.00 zaprezentuje spektakl "EXULTET". Teatr A jest zawodowym, autorskim, offowym Teatrem Religijnym. Działa nieprzerwanie od 1996 roku w Gliwicach, ma aktualnie w swoim repertuarze blisko trzydzieści spektakcli oraz wiele innych przedsięwzięć artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Teatr "A" stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami awangardy teatralnej, sięga do polskiej tradycji, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi i staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się europejskim folklorem.

Spektakl "EXULTET" o kolejna próba twórczej adaptacji języka spektakli ulicznych. Ogień i woda są głównymi tematami obrzędowego widowiska, rozgrywającego się na pograniczu teatru i ekstatycznego misterium. Spektakularne piękno tych pierwotnych żywiołów – to estetyczny obszar, w jakim rozgrywać się widowisko "Exultet". Aktorzy Teatru "A" chcą zaprosić widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego, odwołującego się do najbardziej pierwotnych doświadczeń człowieka. Widowisko jest podróżą do świata dawno zapomnianego – pamięć o nim trwa jednak w najgłębszych pokładach podświadomości.

Więcej o tegorocznym MFTU w aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" oraz w publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.

(-)
Materiał Teatru
21 lipca 2017

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...