Już wkrótce Gdańsk odwiedzi William Szekspir

19. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Od 31 lipca do 9 sierpnia 2015 potrwa Festiwal Szekspirowski - jedyny tego typu festiwal w Polsce i jeden z największych na świecie, na który organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata. Będzie można je zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze w Oknie oraz na Scenach Teatru Wybrzeże w Gdańsku i w Sopocie.

Podczas 19. edycji festiwalu pokażemy spektakle z Polski, Danii, Węgier, Portugalii, Rumunii i Anglii – wśród nich dzieła tak głośnych twórców jak Luk Perceval („Makbet", Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu), László Bocsárdi ("Hamlet", Teatr Tamási Áron ze Sfântu-Gheorghe), Robert Sturua, ("Juliusz Cezar", Rustaveli Theatre, Gruzja), czy też brytyjska ikona muzycznej awangardy The Tiger Lillies („The Tiger Lillies perform Hamlet", Teatr Republique w Kopenhadze). Z Szekspirowskim programem wystąpi także portugalska gwiazda jazzu Maria João. W Sopocie ze spektaklem "Studiując Hamleta" wystąpi międzynarodowe grono adeptów Bral School of Acting założonej w Londynie przez Grzegorza Brała, współzałożyciela kultowej grupy teatralnej „Pieśń Kozła". Festiwal zainauguruje spektakl "Wielki John Barrymore" Teatru STU w Krakowie, w reż. Krzysztofa Jasińskiego, z mistrzowską kreacją Jerzego Treli.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną trzy spektakle finałowe Konkursu na Najlepszą Polską Inscenizację Szekspirowską Sezonu pretendujące do nagrody Złotego Yoricka: "Król Lear" w reż. Jana Klaty, Narodowego Starego Teatru w Krakowie; "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" w reż. Pawła Miśkiewicza, Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz "Burza" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy bogaty program Letniej Akademii Szekspirowskiej: warsztaty, wykłady, spotkania z artystami, próby otwarte, międzynarodowe seminarium dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury oraz Critics Corner - akademickie debaty o prezentowanych sztukach (w jęz. angielskim).

Teatr Korkoro i inni artyści przygotowują Trójmiasto na przyjście Williama Szekspira! Możesz spotkać ich w wielu nieoczekiwanych miejscach. Opanowują ulice jako Superszeksy albo postaci z Wesołych Kumoszek z Windsoru.

Zapraszamy też na trailery "Wesołych Kumoszek" w reż. Krzysztofa Popiołka, grane codziennie od 15.07 do 29.07 przed Teatrem w Oknie o godz. 14.30, 15.00 i 15.30. Występują Ewelina Żak i Marcin Pempuś.

Wydarzenie towarzyszące, SzekspirOFF to nurt alternatywny Festiwalu - spektakle, monodramy, performanse, teatr tańca, koncert oraz serial SzekspirOFFski. Prezentacje odbywać się będą w Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51) i na dziedzińcu GTS.

(-)
Materiał organizatora
17 lipca 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...