Kadisz Pendereckiego

w sobotę w Teatrze Wielkim w Łodzi zabrzmiał utwór Krzysztofa Pendereckiego

W sobotę w Teatrze Wielkim w Łodzi po raz pierwszy zabrzmiał utwór Krzysztofa Pendereckiego "Kadisz. Łódzkim Abramkom, którzy chcieli żyć. Polakom, którzy ratowali Żydów". Kompozytor napisał go specjalnie na ten wieczór.

29 sierpnia 1944 roku to jedna z najboleśniejszych dat w historii Łodzi. Tego dnia ze stacji Radegast odjechał do Auschwitz ostatni transport Żydów z łódzkiego getta. Litzmannstadt Ghetto - istniejące najdłużej getto na ziemiach polskich - zostało zlikwidowane. Skończyła się historia dwustutysięcznej populacji łódzkich Żydów. Przed wojną stanowili trzecią część mieszkańców miasta. Wojnę udało się przeżyć tylko 13 tysiącom.

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki postawił sobie za cel przywrócenie pamięci o tej tragedii. Podczas tegorocznych obchodów 65. rocznicy likwidacji getta (koncert był ich zakończeniem) przypominał także o Polakach, którzy ratowali Żydów. - Wspominając zamordowanych i umęczonych, oddajmy cześć także tym, którzy to piekło przeżyli. I tym, którzy wykazali się największym bohaterstwem: ratującym Żydów - mówił przed rozpoczęciem koncertu.

Utwór Pendereckiego składa się z trzech części. W pierwszej znakomita sopranistka Olga Pasiecznik zaśpiewała fragmenty poruszającej poezji Abrama Cytryna. Młodziutki poeta pojechał do Auschwitz jednym z ostatnich transportów; jego wiersze tuż po wojnie odnalazła siostra. - Jak na chłopca, który miał 14-15 lat, jest to dobra literatura. Zakochałem się w tej poezji. To nie są wiersze pisane przez dziecko - opowiada Penderecki. - W tym piekle ludzie szybciej dojrzewali.

Druga część to teksty starotestamentowe: Daniel Olbrychski gniewnie recytował fragmenty Lamentacji Jeremiasza, a potrójny męski chór wcielił się w rolę trzech młodzieńców w piecu ognistym z Księgi Daniela. Największe wrażenie zrobił kończący utwór kadisz jatom. Żałobną modlitwę zaśpiewał przy asyście smyczków chicagowski kantor Alberto Mizrahi. - Pisząc muzykę do kadiszu, nawiązałem do modlitw odmawianych w Galicji wschodniej, na Ukrainie, czy jeszcze dalej na południe, w Rumunii - wyjaśnia kompozytor. Penderecki posiłkował się radami przyjaciela, zmarłego pod koniec lipca wielkiego basa Borisa Carmeli. To on miał być wykonawcą tej partii. - Śpiewał mi różne melodie, które jemu z kolei śpiewał dziadek, czyli melodie przynajmniej z połowy XIX wieku. Stworzenie muzyki do kadiszu to coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Myślę, że takiego utworu nikt jeszcze nie napisał.

Jędrzej Słodkowski, Łódź
Gazeta Wyborcza
31 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia