KafKa w KomiKsie

Wystawa w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa

Francuska ilustratorka bandes dessinées Chantal Montellier (Proces), czeski artysta i rockman Jaromir 99 (Zamek) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb (Kafka) zaprezentują się w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w dniach 8.08–27.09.2015 jako trójka mistrzów sztuki komiksu interpretujących Franza Kafkę.

Jak to?!!! Kafka w komiksie???! Przecież Kafka jest „mroczny", „ponury", „hermetyczny", „trudny w lekturze". Komiksy?

Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. Tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw, i to bardzo. Pewien człowiek budzi się rano jako karaluch; zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów; gdy pełen naiwnego optymizmu chłopak z Europy przybywa do Ameryki, jego oczom ukazuje się Statua Wolności dzierżąca miecz; w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów; obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia; geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce.

Kafka – redukujący siebie do litery „K" – w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę albo jest podciągany za szyję na linie, aż przebija dach, a dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla interpretacji graficznych... w komiksie.

Troje mistrzów sztuki komiksu, których prace obejrzymy na tej wystawie – francuska ilustratorka bandes dessinées Chantal Montellier (Proces), czeski artysta i rockman Jaromir 99 (Zamek) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb (Kafka) – spotyka się z Kafką na jego warunkach, a jednak każde na swój własny sposób. Fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie!

Wystawa: 8.08–27.09.2015
Wernisaż: 7.08.2015, godz. 18.00
Artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
Kuratorzy: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
Współpraca: Literaturhaus Stuttgart
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa

(-)
Materiał organizatora
5 sierpnia 2015
Portrety
Franz Kafka

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia