Kajko i Kokosz w teatrze

"Kajko i Kokosz" - reż. Marta Ogrodzińska - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

Pamiętacie dwóch dzielnych wojów - jeden mały i sprytny, drugi gruby i silny - z grodu Mirmiła? Zanim dotarła do nas sława Asteriksa i Obeliksa, to właśnie oni jako pierwsi rozpalali wyobraźnię młodych czytelników nad Wisłą

Komiksowe przygody Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy po raz pierwszy ukazały się w 1972 roku na łamach Wieczoru Wybrzeża. Następnie Christa rozpoczął współpracę ze Światem Młodych, jedyną w ówczesnych czasach gazetą dla dzieci i młodzieży, gdzie w odcinkach publikowane były ich dalsze perypetie. W formie zeszytów ukazało się kilkanaście komiksów.

Flip i Flap polskiego komiksu, tak jak ich francuski odpowiednik Goscinnego i Uderzo (którym zresztą Christa miał się inspirować), doczekali się już licznych adaptacji w rodzimej popkulturze. Na postawie komiksu powstało już kilka gier komputerowych (najstarsza "Kajko i Kokosz w krainie borostworów" z 1995 roku), gry planszowe, planowano nawet realizację serialu animowanego i filmu fabularnego, ale ostatecznie oba projekty zarzucono.

Za to całkiem nieźle radzą sobie w teatrze. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przygotowuje spektakl "Kajko i Kokosz" w reżyserii Marty Ogrodzińskiej na motywach zeszytu "Festiwal czarownic". To już druga inscenizacja komiksu - poprzednią zrealizował Słupski Teatr Dramatyczny w roku 1986.

- Mamy nadzieję, że ten teatr będzie radosną, bezpretensjonalną zabawą zarówno dla młodych widzów, jak i ich rodziców, których przyciągną wspomnienia o młodzieńczych lekturach i przygodach - zapowiadają twórcy olsztyńskiego teatru. Premiera 18 grudnia.

(mar)
kulturaonline.pl
17 grudnia 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia