Kajko i Kokosz w teatrze

"Kajko i Kokosz" - reż. Marta Ogrodzińska - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

Pamiętacie dwóch dzielnych wojów - jeden mały i sprytny, drugi gruby i silny - z grodu Mirmiła? Zanim dotarła do nas sława Asteriksa i Obeliksa, to właśnie oni jako pierwsi rozpalali wyobraźnię młodych czytelników nad Wisłą

Komiksowe przygody Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy po raz pierwszy ukazały się w 1972 roku na łamach Wieczoru Wybrzeża. Następnie Christa rozpoczął współpracę ze Światem Młodych, jedyną w ówczesnych czasach gazetą dla dzieci i młodzieży, gdzie w odcinkach publikowane były ich dalsze perypetie. W formie zeszytów ukazało się kilkanaście komiksów.

Flip i Flap polskiego komiksu, tak jak ich francuski odpowiednik Goscinnego i Uderzo (którym zresztą Christa miał się inspirować), doczekali się już licznych adaptacji w rodzimej popkulturze. Na postawie komiksu powstało już kilka gier komputerowych (najstarsza "Kajko i Kokosz w krainie borostworów" z 1995 roku), gry planszowe, planowano nawet realizację serialu animowanego i filmu fabularnego, ale ostatecznie oba projekty zarzucono.

Za to całkiem nieźle radzą sobie w teatrze. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przygotowuje spektakl "Kajko i Kokosz" w reżyserii Marty Ogrodzińskiej na motywach zeszytu "Festiwal czarownic". To już druga inscenizacja komiksu - poprzednią zrealizował Słupski Teatr Dramatyczny w roku 1986.

- Mamy nadzieję, że ten teatr będzie radosną, bezpretensjonalną zabawą zarówno dla młodych widzów, jak i ich rodziców, których przyciągną wspomnienia o młodzieńczych lekturach i przygodach - zapowiadają twórcy olsztyńskiego teatru. Premiera 18 grudnia.

(mar)
kulturaonline.pl
17 grudnia 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia