Kalejdoskop teatru

Kalejdoskop teatru - wystawa - Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie

Zapraszamy na wystawę lalek, kostiumów, rekwizytów i elementów scenografii zarówno ze spektakli archiwalnych jak i tych, które wciąż mogą Państwo podziwiać na scenie Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Podczas tego wyjątkowego, teatralnego spotkania zobaczą Państwo różne typy lalek: pacynki, kukły, jawajki, stolikówki czy sycylijki, jak również porównają sposoby tworzenia lalek – kiedyś i dziś (ciężar, materiał, projekt). To również niezwykła okazja do tego, żeby usiąść na tronie Króla Maciusia Pierwszego, założyć maskę wilka, spojrzeć prosto w oczy Małej Mi z Muminków, pogłaskać Pajdę ze spektaklu Arabela, czy obejrzeć kostiumy królewskie ze spektaklu Trzej Muszkieterowie.

Wystawę będzie można oglądać w Centrum Spotkania Kultur, na poziomie 0, obok kasy teatru. Drogę będą wyznaczać żółte, teatralne strzałki.

Wystawa będzie czynna od wtorku do soboty, w godz. 10:00 do 18:00.
Wystawa będzie otwarta do 14 sierpnia 2020r.

NA WYSTAWIE KALEJDOSKOP TEATRU WYKORZYSTANO LALKI, ELEMENTY SCENOGRAFII ORAZ KOSTIUMY Z NASTĘPUJĄCYCH SPEKTAKLI:

JAK ZDOBYĆ KORZEC ZŁOTA CZYLI BEZECEŃSTWA PANA KLAUSA
Według Hansa Christiana Andersena
Reżyseria: Maciej Tondera
Scenografia: Teresa Targońska
Muzyka: Jan Kanty-Pawluśkiewicz
Premiera: 1983

LUDOWA SZOPKA POLSKA
Scenariusz: Henryk Jurkowski
Reżyseria: Włodzimierz Fełenczak
Scenografia: Rajmund Strzelecki
Premiera: 2004

PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH
Adaptacja: Barbara Dohnalik, Włodzimierz Fełenczak
Reżyseria: Włodzimierz Fełenczak
Scenografia: Tadeusz Hołówko
Muzyka: Mieczysław Mazurek
Premiera: 2001

TRZEJ MUSZKIETEROWIE
Adaptacja: Marcin Wroński
Tłumaczenie: Bożena Miatkowska
Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Partyka
Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta-Jankowska
Fechtunek: Maciej Piotrowski
Premiera: 2010

PASTERKA I KOMINIARCZYK
Według Hansa Christiana Andersena
Reżyseria: Daniel Arbaczewski
Scenografia: Anna Chadaj
Muzyka: Rafał Rozmus
Przygotowanie wokalne: Rafał Rozmus
Premiera: 2010

KRÓL MACIUŚ I
Według opowiadania Janusza Korczaka
Reżyseria: Dariusz Wiktorowicz
Scenografia: Maria Balcerek
Muzyka: Krzysztof Knittel, Jarosław Lublin
Choreografia: Arkadiusz Buszko
Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta
Premiera: 2010

TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW
Według Jana Wilkowskiego
Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
Scenografia: Eva Farkašová (Słowacja)
Muzyka: Marcin Partyka
Choreografia: Mirosława Valentikova (Czechy)
Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta-Jankowska
Premiera: 2011

KRÓLOWA ŚNIEGU
Według Hansa Christiana Andersena
Reżyseria i choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Scenografia: Anna Chadaj
Premiera: 2011

CALINECZKA
Według Hansa Christiana Andersena
Tekst: Magda Żarnecka
Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Scenografia: Adam Królikowski
Premiera: 2013

LATAJĄCY KUFER
Według Hansa Christiana Andersena
Tłumaczenie: Bogusława Sochańska
Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Arkadiusz Klucznik
II Reżyser: Ece Okay (Turcja)
Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
Choreografia: Urszula Pietrzak, Wojciech Kaproń
I Asystent: Roma Drozdówna
II Asystent: Sebnem Cirit (Turcja)
Premiera: 2013

MUMINKI
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Michał Kowalczyk
Choreografia: Urszula Pietrzak
Projekcje video: Bogusław Byrski
Premiera: 2014

BAŚŃ O ZAKLĘTYM KACZORZE
Reżyseria: Konrad Szachnowski
Scenografia: Eva Farasova (Słowacja)
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Asystent reżysera i inspicjent: Bogusław Byrski
Premiera: 2014

CZARODZIEJSKI FLET MOZARTA
Scenariusz: Dariusz Czajkowski
Reżyseria: Agnes Salamon
Scenografia: Andrea Költringer (Austria)
Premiera: 2015

PROSZĘ SŁONIA
Adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Klucznik
Teksty piosenek: Dariusz Czajkowski
Scenografia: Dariusz Panas
Muzyka: Piotr Nazaruk
Choreografia: Urszula Pietrzak
Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta–Jankowska
Asystent reżysera: Roma Drozdówna
Premiera: 2015

ANIOŁ ZA LODÓWKĄ
Reżyseria: Daniel Arbaczewski
Scenariusz: Grażyna Lutosławska
Scenografia: Amir Genislaw (Izrael)
Muzyka: Rafał Rozmus
Wizualizacje: Bogusław Byrski
Premiera: 2016

ARABELA
Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski
Scenografia i projekty lalek: Jan Polivka
Kostiumy: Magdalena Dąbrowska
Muzyka: Wojciech Błażejczyk
Skrzypce: Adriana Kuczyńska
Wiolonczela: Dominik Płociński
Saksofon: Szymon Nidzworski
Gitara, fortepian, sound design: Wojciech Błażejczyk
Choreografia: Inga Pilchowska
Premiera: 2018

PODWÓJNE ŻYCIE WERONIKI
Reżyseria, adaptacja: Krzysztof Rzączyński
Adaptacja, dramaturgia: Katia Czarna
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Scenografia, kostiumy: Maciej Chojnacki
Projekty lalek: Cezary Sielicki
Muzyka: Zbigniew Preisner, Myslovitz
Przygotowanie wokalne, opracowanie muzyczne: Izabela Urban
Wizualizacje, multimedia: Piotr Miłkowski
Reżyseria świateł: Michał Popiel-Machnicki
Premiera: 2019

Z GŁOWĄ W CHMURACH CZYLI O ŻYRAFIE, KTÓRA SZUKAŁĄ DESZCZU
Reżyseria: Katarzyna Kawalec
Scenografia i lalki: Aneta Puchalska
Muzyka: Łukasz Damrych
Ruch sceniczny: Klaudia Cygoń
Reżyseria świateł: Kamil Derda
Premiera: 2019

SŁOWIK I BABKA NATURA
Tekst: Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak
Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Scenografia: Aleksandra Starzyńska
Teksty piosenek: Magda Żarnecka
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Ruch sceniczny: Michał Ratajski
Premiera: 2020

Agata Will
Materiał nadesłany
7 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia