Kameralna i Margines idą między bloki

remont tymczasowej siedziby Teatru im. Jaracza

Aktorzy i publiczność są na wakacjach, ale Teatr im. Stefana Jaracza już przygotowuje swoją tymczasową siedzibę przy ul. Pstrowskiego 23 do kolejnego sezonu. Robotnicy malują ściany i sufity w dwóch salach widowiskowych i foyer, budują ścianki działowe nowych garderób i kas

Ostatni spektakl przed zaplanowanym na dwa sezony remontem gmachu Teatru im. Stefana Jaracza przy ulicy 1 Maja pokazano 26 czerwca. Dzień później zespól zaprosił miłośników teatru na sąsiedzki piknik przed tymczasową siedzibą przy ul. Pstrowskiego 23 w Olsztynie. Tu w pawilonie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej "Pojezierze" będą dwie tymczasowe sceny: kameralna i Margines. - Przedstawienia ze sceny dużej będziemy pokazywać w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ulicy Parkowej 1 - mówi Beata Ochmańska, zastępca dyrektora teatru do spraw produkcji. - Teraz w pawilonie przy Pstrowskiego trwa remont.

Gabarytowo identyczna, tylko trochę niższa

Pawilon jest otoczony blokami i jego architektura też jest "blokowa". Ale w środku jest dużo przestrzeni, powietrza i światła, choć jeszcze trwają prace budowlane. Publiczność nie będzie się tłoczyć. Inżynier Tomasz Sutko, kierownik robót, pokazuje nam obszerne foyer i dwie sale widowiskowe. W jednej znajdzie się tymczasowa scena Margines, w drugiej scena kameralna. - Na widowni każdej z nich zmieści się 150 osób - mówi Sutko.

Beata Ochmańska dodaje, że gabarytowo tymczasowa sala kameralna odpowiada tej z budynku przy ul. 1 Maja, tyle że jest niższa.

W tymczasowej siedzibie znajdą się również garderoby, kasa, biuro organizacji widowni, łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

A po wakacjach Lemoniadowy Joe

Robotnicy Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego zakończą remont przy ul. Pstrowskiego 28 sierpnia. Potem do budynku wejdą pracownicy teatru. - Sami będziemy montować sceny i ustawiać fotele na obu widowniach - mówi Beata Ochmańska.

Koszt adaptacji budynku wynosi około 800 tysięcy złotych.

Aktorzy są jeszcze na urlopach. Próby do premierowych spektakli rozpoczną się pod koniec sierpnia. Pierwszy z nich to sceniczna adaptacja... filmu "Lemoniadowy Joe". Jest to pastisz westernu, nakręcony w 1964 roku w Czechosłowacji przez Oldrzicha Lipsky\'ego. Premierowy spektakl 1 zobaczymy 24 września.

Ewa Mazgal
Gazeta Olsztyńska
30 lipca 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia