Kameralna i Margines idą między bloki

remont tymczasowej siedziby Teatru im. Jaracza

Aktorzy i publiczność są na wakacjach, ale Teatr im. Stefana Jaracza już przygotowuje swoją tymczasową siedzibę przy ul. Pstrowskiego 23 do kolejnego sezonu. Robotnicy malują ściany i sufity w dwóch salach widowiskowych i foyer, budują ścianki działowe nowych garderób i kas

Ostatni spektakl przed zaplanowanym na dwa sezony remontem gmachu Teatru im. Stefana Jaracza przy ulicy 1 Maja pokazano 26 czerwca. Dzień później zespól zaprosił miłośników teatru na sąsiedzki piknik przed tymczasową siedzibą przy ul. Pstrowskiego 23 w Olsztynie. Tu w pawilonie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej "Pojezierze" będą dwie tymczasowe sceny: kameralna i Margines. - Przedstawienia ze sceny dużej będziemy pokazywać w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ulicy Parkowej 1 - mówi Beata Ochmańska, zastępca dyrektora teatru do spraw produkcji. - Teraz w pawilonie przy Pstrowskiego trwa remont.

Gabarytowo identyczna, tylko trochę niższa

Pawilon jest otoczony blokami i jego architektura też jest "blokowa". Ale w środku jest dużo przestrzeni, powietrza i światła, choć jeszcze trwają prace budowlane. Publiczność nie będzie się tłoczyć. Inżynier Tomasz Sutko, kierownik robót, pokazuje nam obszerne foyer i dwie sale widowiskowe. W jednej znajdzie się tymczasowa scena Margines, w drugiej scena kameralna. - Na widowni każdej z nich zmieści się 150 osób - mówi Sutko.

Beata Ochmańska dodaje, że gabarytowo tymczasowa sala kameralna odpowiada tej z budynku przy ul. 1 Maja, tyle że jest niższa.

W tymczasowej siedzibie znajdą się również garderoby, kasa, biuro organizacji widowni, łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

A po wakacjach Lemoniadowy Joe

Robotnicy Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego zakończą remont przy ul. Pstrowskiego 28 sierpnia. Potem do budynku wejdą pracownicy teatru. - Sami będziemy montować sceny i ustawiać fotele na obu widowniach - mówi Beata Ochmańska.

Koszt adaptacji budynku wynosi około 800 tysięcy złotych.

Aktorzy są jeszcze na urlopach. Próby do premierowych spektakli rozpoczną się pod koniec sierpnia. Pierwszy z nich to sceniczna adaptacja... filmu "Lemoniadowy Joe". Jest to pastisz westernu, nakręcony w 1964 roku w Czechosłowacji przez Oldrzicha Lipsky\'ego. Premierowy spektakl 1 zobaczymy 24 września.

Ewa Mazgal
Gazeta Olsztyńska
30 lipca 2010

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...