Kamienica to więcej niż teatr

"ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia" - reż. Emilian Kamiński - Teatr Kamienica

22 marca o godz. 19:30 Kamienica rozpocznie uroczyste obchody 5. urodzin. Głównym wydarzeniem wieczoru będzie premiera galowa spektaklu "ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia" w reżyserii Emiliana Kamińskiego.

Historia teatru sięga jeszcze PRL-u. Kiedy w 1988 roku broadwayowski reżyser Joseph Papp odwiedził Warszawę, podczas rozmowy z przyszłym dyrektorem Kamienicy zapytał: "Emilian, czemu nie założysz własnego teatru?" "W PRL-u?" "Jak się PRL skończy, to załóż teatr." Sugestia ta musiała czekać na realizację jeszcze przez wiele lat, ale ziarno zostało zasiane.

W 2000 roku rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego miejsca na budowę teatru, miejscem tym stała się przedwojenna kamienica przy Al. Solidarności 93. Uroczyste otwarcie nowej instytucji kulturalnej - Teatru Kamienica - odbyło się 27 marca 2009 roku w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru, w setną rocznicę wybudowania kamienicy oraz 100-lecie kabaretu i kina w Warszawie.

Po 5 latach twórczej działalności, ze zdecydowaniem można stwierdzić, że Kamienica to więcej niż teatr. To miejsce pełne twórczych emocji oraz rodzinnego ciepła, każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Trzy sceny: Oficyna, Parter i Piwnica Warsza oferują różnorodny repertuar (począwszy od spektakli dziecięcych, poprzez rodzinne komedie, programy poetyckie, spektakle misyjne, a skończywszy na dramatach i kryminałach).

W ponad stuletniej kamienicy ciągle żywa jest pamięć o świetności dawnej Warszawy. Stałą ekspozycją w przestrzeni jest wystawa z pamiątkami po mistrzach polskiej sceny, makieta Warszawy przedstawiająca miasto w stanie z sierpnia 1939 r., a także zabytkowy, przedwojenny tramwaj, który znajduje się przed teatrem. Secesyjne wnętrza teatru są idealnie przystosowane do działalności wystawienniczej, a prócz tego świetnie spisują się przy organizacji eventów firmowych.

W Kamienicy znajduje się również bistro Nasza Warszawa, gdzie można zjeść smaczny rodzinny obiad lub przeprowadzić rozmowę biznesową. Od niedawna w teatrze działa Studio Nagrań "Kamienica" wyposażone w sprzęt najnowszej generacji.

Przy teatrze prężnie działa Fundacja Wspierania Twórczych Inicjatyw Teatralnych "ATUT", dzięki której w Kamienicy możliwe są takie inicjatywy jak wigilie dla bezdomnych, spektakle wystawiane przez osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie, gale i koncerty charytatywne.

W ciągu 5 lat Kamienica zaskarbiła sobie sympatię widzów i gości odwiedzających Warszawę, stała się ważnym punktem na mapie stolicy.

(-)
Materiał Teatru
12 marca 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...