Kamienne niebo zamiast gwiazd

"Kamienne niebo" - reż. Krzysztof Garbaczewski - Muzeum Powstania Warszawskiego

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to nowoczesny projekt teatralny, w którym historyczny temat spotyka się z radykalnym eksperymentem scenicznym.

Inspirując się powieścią Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo", która o Powstaniu Warszawskim opowiada z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów, twórcy - reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko - konstruują świat, w którym izolacja, poczucie zamknięcia i desperackie próby przeżycia stają się uniwersalną metaforą funkcjonującą dziś, a to co martwe, powstaje z grobu, by poruszać się wśród żywych. Spektakl "Kamienne niebo zamiast gwiazd", zamiast przenosić widza w czas historyczny, podąża tropem postpamięci, którą autorka pojęcia, Marianne Hirsch, opisuje jako "konsekwencję traumatycznego przypomnienia, ale - w odróżnieniu od zespołu stresu pourazowego - na poziomie pokoleniowym. To struktura transpokoleniowej transmisji traumatycznej wiedzy i doświadczenia". W jaki więc sposób Powstanie Warszawskie koduje się w pamięci "drugiego" i "trzeciego" pokolenia, w jaki sposób te pokolenia na nowo "zapisują pamięć" o Powstaniu, w jaki sposób Powstanie "wciąż żyje"? To też opowieść o mieście doświadczonym i zrekonstruowanym, tak jak rekonstrukcji poddana zostaje złamana kość, mieście z którego ciała wciąż wyjmuje się szrapnele i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej, a z drugiej strony żyjemy w nim i marzymy o jego rozwoju i lepszej, niż przeszłość, przyszłości.

więcej: www.1944.pl

Krzysztofowi Garbaczewskiemu oraz Marcinowi Cecko, twórcom znanym z nowatorskiego użycia mediów audiowizualnych w teatrze, udało się zaprosić znakomitych artystów młodego pokolenia.

(-)
Materiał Teatru
18 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia