Kapłan sztuki czy błazen?

„Pani Ka patrzy na morze..." - reż. Paweł Miśkiewicz - Teatr Polski we Wrocławiu

28 kwietnia 2022 r. na Scenie na Świebodzkim odbędzie się pierwsza premiera tego roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu - „Pani Ka patrzy na morze..." w reż. Pawła Miśkiewicza z niezwykłą rolą pani Krzesisławy Dubielówny, która z Teatrem Polskim we Wrocławiu związana jest od 1965 r.

O czym jest spektakl? O naturze teatru, jego ulotności, nietrwałości, uwodzicielskim pięknie, ale też o jego okrucieństwie, niewierności i pozornej realności. Jest też opowieścią o świecie i ludziach, którzy tworzą to niedoskonałe uniwersum. Świecie wartości pozornych, pozbawionym stałych punktów oparcia, kapryśnym i pełnym przemocy.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie sztuki Thomasa Bernharda "Komediant" (Der Theatermacher), będącej ironicznym rozważaniem na temat kondycji zawodu aktorskiego. Kim jest aktor – kapłanem sztuki czy błaznem? Główny bohater dramatu, zasłużony artysta teatru i zarazem wielki megaloman, przybywa z rodziną do zapyziałej miejscowości na prowincji, aby zagrać tam przedstawienie. Staje się to impulsem do rozpamiętywania jego życia, dorobku i refleksji nad istotą jego zawodu.

Przedstawienie Pawła Miśkiewicza będzie wywoływaniem duchów teatru – przywołujemy realizację ze Sceny na Świebodzkim sprzed ćwierćwiecza, pamiętny spektakl Krystiana Lupy "Immanuel Kant" według innej sztuki austriackiego autora, z wybitnymi rolami Krzesisławy Dubielówny i Wojciecha Ziemiańskiego, którzy grają również w obecnej premierze.

Spektakl będzie grany z muzyką na żywo!!

Julia Wach
Teatr Polski we Wrocławiu
7 kwietnia 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia