Karbido na Słowenii i w Niemczech

"Stolik" - reż. Karbido - Teatr Muzyczny Capitol

Pod koniec października zespół Karbido będzie promował płytę DVD "The Table" - filmowy zapis audio-spektaklu zespołu "Stolik" - na Słowenii i w Niemczech

"Stolik" jest filmowym zapisem muzycznego audio-spektaklu zespołu Karbido pod tym samym tytułem. Jest to niezwykły koncert, w którym czterech muzyków, za pomocą strun, smyczka, nożyków, dłoni, rąk i dźwiękowej aparatury, gra na specjalnie projektowanym stole - drewnianym instrumencie z akustycznymi właściwościami. To kawałek mebla z "duszą", czuły na najlżejszy dotyk i wytwarzający specjalne brzmienie.

Kompozycyjnym kluczem spektaklu są cztery strony świata przedstawiane w porządku chronologicznym: Wschód, Południe, Zachód, Północ. Każda z części ma odmienny charakter brzmień, różny jest też wachlarz muzycznych odniesień. Egzotyczne, stepowo wietrzne etno i dźwiękowy minimalizm nawiązujący do kultury zen, spotykają się we "Wschodzie" z poleską pieśnią ludową i tradycyjną przyśpiewką z centralnej Polski. Dynamiczne rytmy "Południa" odwołują się do kultury czarnego lądu, Ameryki Południoweji Antypodów. "Zachód" jest energicznym kolażem industrialnej motoryki, melodii filmowych i piosenek współczesnej rozrywki. "Północ" z kolei rozpuszcza wszelką akustyką w przezroczystych, morskich ambientach, repetycjach kropel, chrobocie drewna i zdarzeniach oddechowych.

Ów swoisty teatr dźwięku jest niezwykłą, psychologiczną i pełna kulturowych odniesień opowieścią "siedzącego przy stole"."

"Stolik zespołu Karbido to projekt światowy - absolutna awangarda instrumentalna, dowód na to, że w muzyce ograniczać nas może wyłącznie nasza wyobraźnia.Dwa miesiące wraz z lutnikami, stolarzami i akustykami zespół pracował nad swoim wynalazkiem, niezwykłą transformacją mebla w instrument muzyczny.
W efekcie powstał stół, wyposażony w aparaturę wychwytującą najsłabszą nawet amplitudę drgań. Najmniejszy dotyk transponowany jest na dźwięk. Niezwykły, ponadgodzinny koncert, (...) nazwany \'Szmeroszepty klonowe, czyli partytura na czterech panów i stół, był prawdziwym wydarzeniem." (G. Cholewa, "Gazeta Wyborcza")

Trasa zespołu Karbido z okazji wydania płyty DVD "The Table":

Słowenia:
22 października - Maribor, Festiwal Borštnikovo Srečanje, godz. 21:00, 23:00
22 października - Lubljana, Cankarjev dom, Štihova dvorana, godz. 20:00

Niemcy:
30 października - Poczdam, UNIDRAM  Festival, godz. 21:30

(-)
Culture.pl
21 października 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...