Karol Dorwski

Aktor teatralny i filmowy.

Urodził się 6 lipca 1906 we Lwowie. Zmarł 25 (27?) stycznia 1980 w Londynie.

Także Karol Diamant. Skończył Gimnazjum we Lwowie. Po maturze uczęszczał na kursy dramatyczne przy Lwowskim Towarzystwie Muzycznym.

Debiutował w 1925 w Teatrze im. A. Fredry w Stanisławowie. Później występował we Lwowie, Grodnie. Wyjeżdżał na występy do Poznania, Krakowa. W sezonie 1935/36 był członkiem Teatru Polskiego w Warszawie, a w 1936/37 kabaretu Cyrulik Warszawski. W lipcu 1937 r. w warszawskim Teatrze Ateneum zagrał głośną rolę Golda w "Zazdrości i medycynie" (reż. Leon Schiller). Był to sukces, który zapewnił Dorwskiemu pracę w Teatrze Polskim i Teatrze Małym w Warszawie aż do wybuchu II wojny.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m. in. we Francji i w Szkocji. Należał też do tzw. cichociemnych. Od 1945 wędrował z Teatrem Dramatycznym 2 Korpusu Polskiego, m. in. po Włoszech.

Po wojnie zamieszkał w Anglii i występował w Polskim Teatrze. Dramatycznym w Londynie. Od 1952 do 1972 r. pracował jako aktor i spiker Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium; stworzył popularną postać Kajtusia-emigranta w audycji "Podwieczorek przy mikrofonie".

Brał udział w akademiach, koncertach organizowanych przez londyński ZASP.

Źródło: Wikipedia, FilmPolski.

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
27 stycznia 2018
Portrety
Karol Dorwski

Książka tygodnia

Słownik biograficzny teatru polskiego, tom III: 1910-2000
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia