Karol Superstar w rytmie pop

„Karol. Musical o życiu Jana Pawła II" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski -

„Wielkie widowisko o pogodnym chłopaku z Wadowic, który chciał grać w piłkę." Bilety schodzą jak ciepłe bułeczki. Ogromna przestrzeń, gwiazdy polskiej estrady, kina i telewizji, multimedia, śpiew, taniec, śmiech przeplatany nostalgią. Tak zapowiada się „Karol. Musical o życiu Jana Pawła II".

Twórcy podkreślają rozmach i różnorodność produkcji. Zapowiada się podróż przez barwne życie Karola Wojtyły. Przez beztroskie lata młodzieńcze naznaczone chorobą i śmiercią matki, doświadczenie krakowskiego życia studenckiego przerwane wojną, okres kapłaństwa, biskupstwa oraz pontyfikatu aż do śmierci.

Świętego, podziwianego przez miliony, będzie można zobaczyć jako człowieka pełnego wszechstronnych zainteresowań, nie pozbawionego wątpliwości i problemów, który zarażał swoją energią i humorem. Papieża, który zrezygnował z lektyki, pływał w kolorowych kąpielówkach, a do pielgrzymów wychodził w piżamie. Odczarowanie mitu niedostępnego staruszka wypełnione będzie fajerwerkami, popularnymi przebojami Anny Wyszkoni, Braci Cugowskich ze specjalnym udziałem Edyty Geppert. Za reżyserię odpowiada wieloletni kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Główną rolę zagra Jacek Kawalec, który przyznaje, że tak jak papież jest tylko człowiekiem, a śpiew musicalowy jest dla niego nowością. W roli matki towarzyszyć mu będzie Agata Nizińska oraz kilkudziesięciu wokalistów, aktorów, tancerzy i statystów. Głównym elementem scenografii ma być ekran o wymiarach jedenaście na osiem metrów, nazwany przez autora libretta i tekstów piosenek, Michała Kaczmarczyka atrakcyjnym telewizorem. Oprócz efektów multimedialnych pojawią się na nim zdjęcia, fragmenty kronik oraz filmów archiwalnych. Za choreografię odpowiada choreograf, solistka i kierownik baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego, Anna Siwczyk, a muzykę skomponował twórca przebojów wielu polskich artystów, Filip Siejka.

Przepych, chwytliwe, wpadające w ucho melodie, dużo humoru z elementami melodramatycznymi zagoszczą 25 lutego 2017 roku na największym w kraju obiekcie widowiskowo-sportowym, Tauron Arena Kraków. Entuzjaści wielkich produkcji, muzyki rozrywkowej, blichtru, śpiewu i tańca mogą rezerwować terminy. Na jesień 2017 roku zaplanowany jest objazd po najważniejszych dla Karola Wojtyły miastach Polski, a w dniach 11-12 maja 2016 odbędą się castingi dla aktorów-wokalistów, 15 czerwca dla tancerzy.

Kto chętny, niech spieszy.

Agata Wiedro
Dziennik Teatralny Warszawa
9 maja 2016

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...