Kasparko i inne

2. Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych - "Lalka na scenie"

14 – 16 lipca spędź z zaczarowanym teatrem ulicznym. Już w piątek rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych - „Lalka na Scenie".

Najstarsza na świecie marionetka – Kasparko, międzynarodowej sławy artyści, unikatowe marionetki i pacynki, katarynka, spotkania od kuchni z artystami, pergamano, magia kolorów, dźwięków, gestów, słów... - to wszystko czeka na Widzów podczas

II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie". W tym roku festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce: w piątek (14.07) w Teatrze Rampa, w sobotę i niedzielę (15.07, 16.07) na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Na wszystkie spektakle festiwalowe obowiązuje WSTĘP WOLNY.

Od piątku (14.07) do niedzieli (16.07) międzynarodowej sławy artyści zapraszają Widzów – bez względu na wiek do zaczarowanego świata teatru ulicznego. Towarzyszyć im będą na scenie lalki: marionetki i pacynki. Festiwal odwiedzi najstarsza na świecie grająca, stuletnia – drewniana marionetka Kasparko, która stała się symbolem warszawskiego Festiwalu „Lalka na Scenie".

„Warszawskie przestrzenie: Teatr Rampa oraz Rynek Nowego Miasta zamienią się w trakcie tegorocznych 3 festiwalowych dni w magiczną krainę teatru ulicznego. Spektakle teatralne przeznaczone są dla każdego Widza – bez ograniczeń wiekowych, bez ograniczeń w sposobie oglądania i reagowania, bez ograniczeń językowych, bez ograniczeń czasowych. Zabierzmy ze sobą koce, krzesełka, poduchy – wszystko to, co pozwoli nam na swobodne oddanie się teatralnym emocjom." – podkreśla Grażyna Karwowska – Winiarek, Dyrektor Festiwalu, Prezes Fundacji Meritum.

Wyjątkowe spotkania pełne emocji.
W trakcie tegorocznej edycji Widzowie będą mieli okazję do wyjątkowych spotkań w tym: z klasyką brytyjskiego Covent Garden - Punch, Judy & baby, węgierskim komicznym bohaterem nazwanym - Vitez Laszlo,  z Don Juanem granym  unikatowymi drewnianymi marionetkami, poznamy także historię Herkulesa i posłuchamy opowieści Kasparka - granego przez najstarszą na świecie marionetkę, natomiast włoski Pulcinella zachwyci i rozbawi publiczność charakterystycznymi dźwiękami, a śliczna marionetka Dona Isabella będzie malowała obrazy w zaczarowanej teatralnej katarynce...

Po każdym spektaklu artyści zapraszają na spotkanie od kuchni z teatrem ulicznym. Odkryją oni przed swoją widownią tajniki pracy z tymi wyjątkowymi aktorami: marionetkami i pacynkami. W czasie przerw między spektaklami chwilę z relaksującym dźwiękiem zapewni katarynka oraz podglądanie techniki pergamano wykonywanej przez Panią Ewę Makulec.

II Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie" to unikatowa okazja do poznania tradycji i historii teatru ulicznego. O najwyższej klasy doznania artystyczne zadbają światowej sławy artyści z guru teatru lalkowego – Ivanem Gontko – Dyrektorem Artystycznym Festiwalu na czele. Dbałość o kultywowanie tradycji teatru ulicznego to jedno z głównych założeń projektu Fundacji Meritum „Lalka na Scenie"

„Lalka na Scenie" – Co? Gdzie? Kiedy?
Festiwal rozpocznie się w piątek 14 lipca w Teatrze Rampa. Spektakle będzie można oglądać od godz. 17.00. Ostatni piątkowy spektakl będzie grany o godz. 19.00. W kolejne dni w sobotę i niedzielę (15-16 lipca) „Lalka na Scenie" zaprasza na Rynek Nowego Miasta. Tam każdego dnia przedstawienia zaczynają się o godz. 11.00, a ostatnie przedstawienie o godz. 17.00.

Od piątku do niedzieli o każdej PEŁNEJ GODZINIE wystawiane są kolejne inscenizacje.

Bez względu na pogodę odbędą się festiwalowe przedstawienia. W przypadku deszczu chowamy się przed nim, wracamy gdy padać przestanie.

Tegoroczni artyści:
⦁ Professor Clive Chandler – Wielka Brytania, Mr. Punch, Judy & baby
⦁ Bruno Leone, Instituto dell Guaratelle – Włochy, Storie de Pulcinella
⦁ Ivan Gontko, TYJATR, - Słowacja, Don Juan; Herkules
⦁ Palyi Janos – Węgry, Vitez Laszlo
⦁ Frantisek Petrak – Czechy, Dona Isabella arte dell Ultramarin
⦁ Vydrová Miroslawa, Marcela Šiková, Pavlína Kordová DIVADLO BORIVOJ – Czechy, Jak se hledaji princezny; Smrt ve sluzbach

*Na wypadek fali upału skuteczne orzeźwienie zapewni na Rynku Nowego Miasta warszawska kranówka.

** Aktualności prosimy śledzić na www.fundacjameritum.pl oraz na www.facebook.com/Lalkanascenie

Festiwalowa wymiana doświadczeń.
W sobotę 15 lipca o godz. 21.00 w Teatrze Baj przy ul. Jagiellońskiej 28 odbędzie się spotkanie warsztatowe z udziałem artystów międzynarodowej sławy, którzy są gośćmi tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie". Warsztaty adresowane są dla aktorów, studentów, krytyków, dziennikarzy, nauczycieli, animatorów oraz miłośników sztuki teatru
i teatru lalki. Podczas wieczornego spotkania mistrzowie odkryją tajniki swojej pracy marionetką i pacynką. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń z twórczych poszukiwań i wypracowanych technik gry lalką. O swoich doświadczeniach opowiedzą:
⦁ Professor Clive Chandler – Wielka Brytania
⦁ Bruno Leone – Włochy
⦁ František Petrák– Czechy
⦁ Ivan Gontko - Słowacja
⦁ Palyi János– Węgry
⦁ Vydrová Miroslawa – Czechy
⦁ Marcela Šiková – Czechy
⦁ Pavlína Kordová – Czechy

(-)
Materiał Organizatora
14 lipca 2017

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia