Katastrofa w Kamienicy

"I tak cię kocham" - reż: Emilian Kamiński - Teatr Kamienica w Warszawie

Emilian Kamiński nazwał tę niewydarzoną komedyjkę swoim przedstawieniem autorskim. Trudno dociec, czemu właśnie ten wątlutki tekścik okraszony przyśpiewkami upodobał sobie właściciel Kamienicy.

Rzecz o zazdrosnym mężu, importerze kawy, który na wieść, że żona wypiła małą czarną w Bristolu z innym mężczyzną, wyjeżdża na osiem miesięcy do Brazylii, żona tymczasem za namową przyjaciółki postanawia przygarnąć niemowlę z ochronki ku radości powracającego męża, rzekomego tatusia. Rusztowanie kruche, ale pal licho, dość, że powstał spektakl będący popisem złego smaku i triumfującej w samozadowoleniu szarży. Jedynie Dorota Piasecka w roli kierowniczki ochronki ocaliła się z tej katastrofy, pozostali aktorzy szaleją w przesadzie, usiłując wydrzeć publiczności lada szmerek, celuje w tym zwłaszcza Piotr Szwedes, prezentujący maniery podstarzałego lowelasa.

Ozdobą spektaklu miał być Krzysztof Ibisz, który po 20 latach przerwy pojawia się na scenie, aby rolą męża zazdrośnika półidioty potwierdzić, że jest aktorem drewnianym. Żeby komedia muzyczna się udała, trzeba przede wszystkim subtelnych środków. Kamiński najwyraźniej reżyserował toporem, zresztą każdy tu gra, jak chce, jakby się urwał z innej sztuki. Kamienico, wstydź się.

Tomasz Miłkowski
Przeglad
13 października 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...