Katastrofa w przestworzach

"Narysuj mi baranka" - reż. Pietro Fenati - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum rozpoczął sezon z rozmachem, bowiem 12 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice – Dzieciom, połączona z inauguracją obchodów jubileuszu 70-lecia sceny była wyjątkowo bogata w wydarzenia. Teraz przyszedł już czas na pierwszą powakacyjną premierę.

„Narysuj mi baranka" – któż nie zna tej kwestii, wypowiedzianej przez bohatera słynnej opowieści Antoine'a de Saint-Exupéry'ego... Scenicznej adaptacji jednego z najważniejszych utworów literatury światowej podjęli się Ezio Antonelli, Pietro Fenati i Elvira Mascanzoni, włoscy artyści, związani z teatrem Drammatico Vegetale z Rawenny, znanym naszym teatromanom z interesujących występów dla najmłodszych właśnie na Festiwalu Katowice – Dzieciom (dwa lata temu zdobyli nagrodę za kreację przestrzeni plastycznej w spektaklu „Che sì che no", w tym roku pokazali interesujące „Brum"). Scenariusz przetłumaczyła Aleksandra Herman, autorem muzyki jest Luciano Titi.

Baśń filozoficzna o Małym Księciu stawia czytelnikom – i widzom – najważniejsze pytania egzystencjalne, dotyka prawd uniwersalnych i nieprzemijających wartości, takich jak potrzeba bliskości, nawet za cenę cierpienia, miłość, przyjaźń, odpowiedzialność.

Twórcy zapraszają publiczność w sam środek zdarzeń, do wnętrza samolotu, który ulega awarii i ląduje na pustyni. Spotkanie Pilota z Małym Księciem na zupełnym pustkowiu to pełna symboli rozmowa z samym sobą, wejście w głąb duszy i serca, spojrzenie na świat i rządzące nim zasady z zupełnie innej perspektywy, próba odnalezienia sensu życia i śmierci.

Kameralny, poetycki, wzruszający spektakl rozgrywa się w niezwykle atrakcyjnej plastycznie przestrzeni, w rzadko stosowanej konwencji teatru cieni.

W roli Małego Księcia wystąpi Krystyna Nowińska, Pilota zagra Jacek Popławski, a pozostałe postaci kreują Katarzyna Kuderewska i Marek Dindorf.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
12 listopada 2015
Portrety
Pietro Fenati

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia