Katherina - Athina

na polski rynek muzyczny wkracza nowa artystka KATHERINA

Na polski rynek muzyczny wkracza nowa artystka - KATHERINA - wokalistka (sopran), pedagog, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2008 rozpoczęła współpracę z greckim kompozytorem i aranżerem Odysseasem Konstantinopoulosem, który dokonał klasycznego opracowania utworów czołowych greckich kompozytorów. Tak zrodził się pomysł wspólnej płyty "ATHINA"

Na polski rynek muzyczny wkracza nowa artystka – KATHERINA – wokalistka [sopran], pedagog, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2008 rozpoczęła współpracę z greckim kompozytorem i aranżerem Odysseasem Konstantinopoulosem, który dokonał klasycznego opracowania utworów czołowych greckich kompozytorów. Tak zrodził się pomysł wspólnej płyty „ATHINA”.
 
Mikis Theodorakis, największy kompozytor grecki, autor muzyki do filmu „Grek Zorba”, po wysłuchaniu pierwszych nagrań, wyraził swoją aprobatę i zgodę na wykorzystanie swoich kompozycji na powstającej płycie. Utwór pilotażowy "Tipota den paei chameno" miał premierę na antenie programu III Greckiego Radia 22 września 2008r. w audycji zapowiadającej pierwsze koncertowe wykonanie utworów greckich kompozytorów w Warszawie (26 września 2008r.). Grecka, koncertowa premiera płyty odbyła się 1 lipca 2011r. w Nestorio w północno-zachodniej Grecji. Katherina od 2007 roku prowadzi również działalność pedagogiczną, odnosząc i na tym polu sukcesy. W lutym „Athina” trafi do rąk polskich odbiorców.
 
Płyta “Athina” jest prezentacją pieśni czołowych greckich kompozytorów, takich jak: Mikis Theodorakis, Stavros Kouyioumtsis, Manos Chatzidakis, Manos Loizos, Stavros Ksarchakos oraz Apostolos Kaldaras w nowych aranżacjach Odysseasa Konstantinopoulosa. Ukazuje muzykę grecką, jej korzenie i głębię, w nowym, nieznanym w Polsce świetle. Tematyka prezentowanych pieśni związana jest z kluczowymi wydarzeniami historycznymi współczesnego Państwa Greckiego (między innymi w Smyrni, Konstantynopolu i na Cyprze), które spowodowały powstanie wielkich fal emigracyjnych. Całość śpiewana jest klasycznie, w języku greckim. Współwykonawcami w trzech utworach są: Jorgos Motsios, grecki wokalista (Ta trena pou figan), Janusz Kruciński, solista Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (Prosfigia) oraz Artur Święs, aktor Teatru Śląskiego w Katowicach (Tipota den paei chameno). Na płycie grają czołowi polscy i greccy muzycy: Jerzy Główczewski [sax], Vasso Dimitriou [buzouki, baglamas, tzuras, mandolina], Thanos Giouletzis [violin], Jorgos Bechlivanoglou [guitar], Savvas Christodoulou [guitar], Manolis Karantinis [bozouki], Michalis Porfiris [cello].
 
Pierwsze opinie o „Athinie”, wspólnym projekcie Katheriny i Odysseasa Konstantinopoulosa, aranżera utwórów na płytę, są bardzo pochlebne:
 
"To tak jakby piosenki Mikisa Theodorakisa przeniosły się bardziej na  północ, jakby nabierały głębi w innym wymiarze, w innych barwach i innej uczuciowości… Muzyczna propozycja Odysseasa Konstantinopoulosa z magicznym głosem Katheriny jest dla mnie porywająca".
Melina Tanagri - wybitna grecka wokalistka [na scenie od końca lat '70]
 
"Z wielką radością i wzruszeniem wysłuchałem pracy Odysseasa (…) Z natchnieniem, pasją i talentem, w godny uwagi sposób aranżuje greckie piosenki, wykonane i interpretowane przez Katherinę i wyróżniających się jego muzycznych współpracowników. (…) Rezultat jest znakomity artystycznie i interesujący muzycznie, gdyż znacznie odbiega od obowiązującego, komercyjnego odbioru »współistnienia«".
Jorgos Dalaras - czołowy grecki muzyk, wokalista, współpracujący z artystami całego świata [na scenie od końca lat '60]
 
Więcej informacji o projekcie na stronie artystki: www.katherina.pl oraz na portalach: Myspace, Facebook, YouTube.
 
Jak przyjmą polscy słuchacze nowy projekt muzyczny? Przekonamy się już niebawem. Koncerty promujące płytę „Athina” już niebawem:

- 17 lutego 2012 /piątek/ godz. 20.00 - Wodzisławskie Centrum Kultury
bilety w cenie: 15 zł, szczegóły: www.wck.wodzislaw.pl
- 19 lutego 2012 /niedziela/ godz. 18.00 - Rydułtowskie Centrum Kultury
bilety w cenie: 30 zł, szczegóły: www.rck.rydultowy.pl
- 21 lutego 2012 /wtorek/ godz. 19.00 - Chorzowskie Centrum Kultury
bilety w cenie: 25 zł, szczegóły: www.chck.pl
 
Wystąpią:
- Katherina - vocal
- Jorgos Motsios (grecki wokalista, kompozytor) - vocal
- Artur Święs (aktor Teatru Śląskiego) - prowadzenie koncertu
- Katarzyna Buczkowska (tancerka Teatru Rozrywki w Chorzowie) - taniec
- Marek Andrysek - akordeon
- Marek Nosal - gitara
- David Główczewski - sax, flet, klarnet
- Ronald Tuczykont - kontrabas
- Andrzej Schneider - instrumenty perkusyjne
- Agatka Rzoska - harfa

KATHERINA i Jej debiutancka płyta „ATHINA”
 
Premiera płyty już 14 lutego!

Pierwsze koncerty promujące wydawnictwo już 17, 19 i 21 lutego!
(Wodzisław Śląski, Rydułtowy i Chorzów)
 
Płyta CD „Athina” będzie do nabycia m.in. podczas wspomnianych koncertów, a od 1 marca br. także poprzez stronę artystki: www.katherina.pl . Zapraszamy.
 
Płyta "Athina" została wydana m.in. przy wsparciu Miasta Wodzisław Śląski.

(-)
materiały prasowe
15 lutego 2012

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

5. Międzynarodowy Fest...
Adolf Weltschek
W tegorocznym programie znalazło się ...