Katolicki melodramat

"Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele" - reż. Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima - Teatr Polski w Bydgoszczy

Ostatnia premiera sezonu 2022/23 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

W TPB trwają prace nad najnowszym dramatem dwukrotnie nominowanego do Paszportów Polityki w kategorii: Teatr duetu reżysersko-dramaturgicznego Jędrzej Piaskowski/Hubert Sulima - „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele". Premiera w maju.

Wiele osób wciąż pamięta słynny serial na podstawie powieści Colleen Mccullough z Richardem Chamberlainem w roli głównej. Obrósł legendą, wręcz kultem. Historia romansu księdza Ralpha i Maggie Cleary cieszyła się olbrzymią popularnością na całym świecie. W Polsce, w czasie jego pierwszej emisji w TVP, podobno wyludniały się ulice. Ten "katolicki melodramat" dotykał tabu, przekraczał ówczesne wyobrażenia widowni i pokazywał coś, co długo pozostawało ukryte. To budziło ekscytację.

Spektakl z powieści Mccullough bierze tylko tytuł i temat: miłość w kościele. Nie będzie to dobrze znana, filmowa historia, ale historie miłosne z „tu" i „teraz". Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl. Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości roku 2033. Dokładnie dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa. I jego zmartwychwstaniu.

Przedstawienie podejmuje różne sposoby pojmowania miłości w kościele katolickim oraz relacje, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. To forma oddania przestrzeni długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność.

To spektakl o wielkiej potrzebie wolności, bliskości i zmiany. O wychodzeniu z układów, w których tkwiliśmy od bardzo dawna. O procesie odzyskiwania swojego głosu i swojego widzenia. To czuły, zbiorowy proces wzmacniania i dojrzewania. To zaproszenie do rozmowy.

Premiera spektaklu „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele" duetu Piaskowski/Sulima odbędzie się 19 maja (piątek) o godz. 19 na małej scenie TPB, pokazy popremierowe zaplanowane zostały na 20 maja (sobota), godz. 19.00 oraz 21 maja (niedziela), godz. 18.00.
Na deskach Teatru Polskiego pojawią się aktorzy TPB – Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Jerzy Pożarowski, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska. Za scenografię odpowiadają: Anna Maria Karczmarska oraz Mikołaj Małek. Muzykę do spektaklu skomponował Jacek Sotomski, zaś kostiumy zaprojektował Rafał Domagała. Inspicjentem jest Adam Pakieła.

Bilety dostępne są w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

 

Adrianna Szymczak
Teatr Polski w Bydgoszczy
20 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...