Katowicki festiwal dla najmłodszych

"Jak pingwiny arką połynęły" - reż.: Peter Nosalek - Teatr Ateneum

Katowice oferują dzieciom oryginalny prezent z okazji ich święta. Jest to Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom".

Jego ósma edycja rozpoczęła się wczoraj w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum. W konkursie biorą udział teatry polskie i węgierskie. Jako gość specjalny pojawi się też zespół z Chin. Festiwal zainaugurowali gospodarze, prezentując, poza konkursem, swój najnowszy spektakl "Jak pingwiny arką popłynęły" w reżyserii Petra Nosalka. 

Jak wytłumaczyć dziecku, kim jest Bóg i co to jest śmierć? Rodzice wiedzą doskonale, że to zadanie niezwykle trudne. Teraz otrzymali wsparcie, mądre i trafiające do dzieci - spektakl teatralny. 

Trzy pingwiny mieszkają, jak na pingwiny przystało, wśród śniegów i lodów. Kłócą się, bo w tym widzą jedyny sposób na zabicie nudy. Widać jednak, że bardzo się lubią. Zaczynają też rozmowę o Bogu. Czy istnieje, co widzi i czy karze za złe postępki? Pojawia się Gołąb, przynosząc wieści o zbliżającym się potopie i bilety na arkę. Tylko dwa, bo Noe ma zabrać po dwóch przedstawicieli z każdego gatunku. Pingwiny jednak są trzy. Czy jeden z nich będzie musiał zginąć? 

Autorem tekstu jest Niemiec, Ulrich Hub. W teatrze Ateneum zyskał on wyjątkowo piękną formę spektaklu. Rozgrywany jest głównie w planie aktorskim. Dodajmy - mistrzowsko. Jest jednak i drugi plan, lalkowy. Tam także są pingwiny, gołąb, arka ze zwierzętami. Obydwa plany perfekcyjnie przenikają się. Jest jeszcze trzeci plan - animacji komputerowej, autorstwa Agaty Kurzak. Dzięki nim możemy znaleźć się zarówno w środku ulewy, jak i pod wodą. 

Festiwal "Katowice - Dzieciom" potrwa do 5 czerwca. Spektakle można oglądać na scenie teatru Ateneum (ul. św. Jana 10) i w Galerii Ateneum (ul. 3 maja 25).
(mb)

Regina Gowarzewska-Griessgraber
Polska Dziennik Zachodni Katowice
2 czerwca 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia