Kiedy polityka miesza w teatrze

"Didaskalia do historii. Teatr starożytnej Grecji i jego kontekst polityczny”- Olga Śmiechowicz - Wydawnictwo Universitas

Zwykle nie myślimy o tym, że polityka może namieszać w teatrze. Chodzi nie tylko o tematykę spektakli i ich wydźwięk w społeczeństwie, ale też o jej ideologiczny wpływ (nawet pośredni) na samą treść.

Poza tym nie od dziś wiadomo, że roszady we władzy wpływają też na stanowiska artystów lub ich mniejsze czy większe poważanie. Wśród pasjonatów Antyku znalazła się osoba, która zdecydowała się zgłębić ten temat i w ten sposób powstała ważna publikacja dr Olgi Śmiechowicz „Didaskalia do historii. Teatr starożytnej Grecji i jego kontekst polityczny".

We wstępie autorka opisuje czytelnikowi, w jaki sposób przyszedł jej do głowy taki temat. Jest to szerokie ujęcie treści dramatów i zgłębienie zagadnienia, w jaki sposób teatr mógł być wykorzystany do celów politycznych w starożytnej Grecji. Znów otrzymujemy więc niezwykle szczegółową publikację (z pokaźną, wielojęzyczną bibliografią), która podejmuje nieoczywisty temat. To, co było ukryte w zakamarkach i niezbadane – nagle dociera do ludzi.

W tekście znajdziemy sporo cytatów ze starożytnych komedii. Wart zaznaczenia jest fakt, że badaczka nie skupia się wyłącznie na tekstach zachowanych w całości. Właściwie przede wszystkim pokazuje nam fragmenty, które są nie mniej cennym źródłem wiedzy. Jednak, jak sama stwierdza, narrację prowadzi tak, żeby czytelnik nie zorientował się, których tekstów zachował się jedynie fragment.

„Didaskalia do historii" to publikacja, jakiej jeszcze nie było. Podejmuje temat dla badaczy kontrowersyjny, ale przedstawia go w twórczy i niezwykle rzetelny sposób. Przystępny język i profesjonalne podejście autorki sprawiają, że książkę czyta się z dużą przyjemnością. Autorzy komedii nie żyli przecież wyjęci z (politycznego i nie tylko) kontekstu swoich czasów – kiedy więc ich tam umieścimy i zaczniemy interpretować teksty starożytne na tej podstawie, nagle okaże się, że (jak pisze Śmiechowicz): „Tyle dobra na przestrzeni wieku, a oni nic nie pamiętają".

Joanna Marcinkowska
Dziennik Teatralny Kraków
23 lutego 2019

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia