Kielecki buntownik

„Książę" - reż. Bartłomiej Miernik - Koło Teatralne - Społeczne Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Reja w Kielcach

Na zakończenie tegorocznego festiwalu "Lalka też Człowiek" na scenie pojawili się młodzi artyści z Koła Teatralnego przy Społecznym Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Reja w Kielcach. Spektakl „Książę" w reżyserii Bartłomieja Miernika (który wielokrotnie był też członkiem festiwalowego jury) przedstawia wędrówkę Małego Księcia z powieści Antoine'a de Saint-Exupery'eo po współczesnym świecie.

W spektaklu udanie połączono plan lalkowy z aktorskim. Małe, wiotkie laleczki animowane przez młodych aktorów, służą przedstawieniu spotkań Księcia z powieściowymi postaciami (czyli Królem, Próżnym, Latarnikiem czy Różą) na niewielkiej scenie ze stolika stojącego w rogu. Wszystkie miniaturowe epizody są również transmitowane „na żywo" na znajdujący się w głębi ekran. Lalki podwieszone są drewnianym wieszaku, dokąd wędrują po zakończonych scenach. Mają skromny, surowy wyląd, ujednolicone rysy. Róża i Żmija zostały przedstawione jako eleganckie kobiety, co w ich relacji z głównym bohaterem otwiera nowy kontekst interpretacyjny i każe się na nowo zastanowić nad istotą związków nie tylko ogólnie międzyludzkich, ale i damsko-męskich.

Sam Książę występuje w dwóch wcieleniach: aktorskim i lalkowym. Tylko on swobodnie przenika między powieściowym a „realnym" światem. Jest nieco zbuntowanym młodzieńcem w bordowych glanach, który komentuje zachowania dorosłych. Bardzo sceptycznie odnosi się do dzisiejszego świata. Trudno mu się zresztą dziwić. Pokazywane w przerywnikach scenki rodzajowe z „Kielc 2017" nie wydają współczesnym dobrego świadectwa. Dorośli są zabiegani i krzyczą na siebie, dzieci ukrywają się w wirtualnym świecie, a zakupy i zabawa okazują się ważniejsze niż rodzinny obiad.

Młodzi aktorzy bardzo dobrze radzą sobie na scenie, przygotowując scenografię do kolejnych epizodów. Próbują swoich sił w lalkowej animacji, która w miniaturowym wymiarze świetnie się sprawdza. Licealiści grają jeszcze chwilami nieśmiało, ale znać w nich teatralną pasję. Być może rośnie nam nowe pokolenie lalkarzy, którzy za kilka lat będą zdobywać festiwalowe sceny.

"Książę", na podstawie „Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
scenariusz - praca zespołowa Koła teatralnegoGimnazjum nr 1 im. Mikołaja Reja w Kielcach
reżyseria - Bartłomiej Miernik
scenografia - Joanna Biskup-Brykczyńska
opieka nad Kołem teatralnym - Mariola Sarek

Obsada:
Mały Książę – Michalina Dworzaczek
Róża, Halina – Aleksandra Jurek
Król, Karolina – Julia Głowacka
Pijak, Ola – Aleksandra Mądry
Latarnik, Matylda, Wieszak – Magdalena Kosowska
Bankier, Patrycja – Zofia Bielecka
Żmija, Grażyna – Helena Kluźniak
Próżny, Wiktor – Mateusz Gębski
Aniela - Natalia Glińska
Geograf, Marian, Janusz, Grzegorz, Roman – Michał Kosterski-Spalski

 

Karolina Augustyniak
Dziennik Teatralny
19 października 2017

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia