Kilka lat szukaliśmy tożsamości

rozmowa z Michałem Merczyńskim


Michał Gradowski: Kim był Michał Merczyński 20 lat temu?

Michał Merczyński: Pracowałem w Orkiestrze Ósmego Dnia z Janem Kaczmarkiem. Były koncerty w Amsterdamie, Londynie, ale też jeździłem do Holandii i sprowadzałem samochody. Taki był wtedy czas. W 1990 roku w Poznaniu oddano do użytku tor regatowy nad Jeziorem Maltańskim. Władze miasta chciały to miejsce jakoś oswoić i wymyśliły, żeby przenosić tam spektakle z teatrów repertuarowych. Ja miałem się tym zajmować. Ale to były rzeczy skrojone na zupełnie inną miarę, a mieliśmy przecież w Poznaniu zagłębie teatrów offowych, które nie miały gdzie grać. Właśnie z emigracji wrócił Teatr Ósmego Dnia, legenda teatru alternatywnego. Zaproponowałem festiwal, zrobiliśmy pierwszą Maltę i tak się zaczęło

Jak się zmieniała Malta?

- Malta od początku była w pigułce tym, czym jest do dziś, choć oczywiście pewne zmiany były. Przez pierwszych dziesięć lat dominował teatr plenerowy, ale już wtedy swoją obecność silnie zaznaczała muzyka. Przez całe lata 90. wykorzystywaliśmy potencjał poznańskich zespołów offowych. Oni rośli z Maltą, Malta rosła z nimi. Potem w teatrze pojawił się inny język. Teatr, który szuka nowych form, nowego języka, nowej ekspresji, ale też nowych tematów - a taki interesuje nas najbardziej można znaleźć na skrzyżowaniu sztuk performatywnych. I dziś Malta jest właśnie festiwalem sztuk performatywnych. Klasykiem gatunku w tej dziedzinie jest sześciogodzinny tryptyk Needcompany Sad face/Happy face, który zobaczymy w tym roku.

W roku dla Malty przełomowym, po raz pierwszy w nowej formule.

- Przez kilka lat szukaliśmy tożsamości, w tym roku wchodzimy na nową drogę - drogę idiomów. Będziemy skanować pewne zjawiska, przyglądać się im pod różnymi kątami. W rym roku idiom Malty to Flamandowie, ale nie interesuje nas kultura flamandzka jako taka, ale pewne zjawisko w teatrze lat 80., które później nazwano "flemish wave". Flamandzka fala był reakcją na próby budowania tożsamości w Belgii wokół haseł nacjonalistycznych. Ale to nie była sztuka polityczna, do której byliśmy przyzwyczajeni w Polsce, ale totalne wyzwolenie sztuki. Kilku ludzi tej samej generacji, w tym samym czasie, ale niezależnie od siebie, zaczęło tworzyć bardzo interesujący teatr: Fabre, Platel, Perceval, Lauwers. Każdy z nich stworzył swój oryginalny język. Dziś to najważniejsi twórcy teatru europejskiego i to ich chcemy na Malcie pokazać.

Michał Gradowski
Gazeta Wyborcza
14 czerwca 2010

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...