Kim jesteśmy? O czym marzymy?

„Śnieg" - reż. Bartosz Szydłowski - Teatr Śląski, Teatr Łaźnia Nowa, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Studio Warszawa

„Śnieg" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, jest pierwszą polską adaptacją powieści Orhana Pamuka, wydanej w 2002 r.

Jednym z koprodeucentów produkcji jest Teatr Śląski a w spektaklu grają Aleksandra Przybył i Artur Święs. Premiery zaplanowano w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Katowicach.

Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie! – Orhan Pamuk, „Śnieg". Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

Bartosz Szydłowski: „To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji?".

Na podstawie książki Orhana Pamuka pt. „Śnieg" (tytuł oryginalny: „Kar") w tłumaczeniu Anny Polat, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Copyright © 2002, Iletisim Yayincilik A.S

Pokazy premierowe:
28–29.08.2021 / Festiwal Solidarity of Arts w Gdańsku
3–5.09.2021 / Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
28–30.10.2021 / Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
19–21.11.2021 / Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa
Koproducenci:
Gdański Teatr Szekspirowski,
Teatr Studio Warszawa,
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

(-)
Materiał Teatru
2 listopada 2021

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia