Kinga Zygmunt wygrywa Konkurs im. Jonasza Kofty

2. Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w Łodzi

W Łodzi dobiegł końca Festiwal Off-Północna. Kinga Zygmunt wygrywa II Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Jej stylistyczna i interpretacyjna wokalna dojrzałość ujęły jurorów i przesądziły o zwycięstwie. Kinga Zygmunt z Wrocławia wygrywa w II Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Dzisiejsza gala finałowa konkursu i recital Anety Todorczuk zakończyły festiwal OFF-Północna 2019.

Do ogólnopolskiego konkursu, który za zgodą spadkobierców w tym roku zyskał za patrona Jonasza Koftę, napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Dwukrotnie więcej niż w pierwszej edycji. Ostatecznie, po pierwszej selekcji przed festiwalowym jury zaprezentowało się dziesięcioro młodych wokalistów i zespołów wykonawczych z całego kraju.

– Poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki, a wszyscy uczestnicy znakomicie przygotowani. Przesłuchania były więc dla nas przyjemnością i bez trudu wskazaliśmy te wykonania, które zasługują na podium. W naszym głosowaniu wygrała Kinga Zygmunt. Przekonały nas jej dojrzałe aktorsko i wokalnie interpretacje – podkreśla przewodniczący Wojciech Kościelniak w imieniu jury, w którym zasiadali również Konrad Imiela, Zbigniew Macias, Piotr Kofta, Beata Olga Kowalska, Iwona Konecka, Joanna Wiśniewska i Krzysztof Wawrzyniak.

Kinga Zygmunt, studentka wrocławskiej filii AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie to uznana już finalistka i laureatka konkursów wokalnych we Wrocławiu i Koszalinie. W Łodzi zaśpiewała piosenkę Jestem zmęczony Jarosława Kukulskiego do słów Jonasza Kofty oraz Tu zespołu Lao Che.

Drugie miejsce zajął pochodzący ze Stalowej Woli Karol Donda, prezentujący własną kompozycję do tekstu Jomasza Kofty Miejsce na ziemi oraz Kruchy jest człowiek Piotra Bukartyka, zaś trzecie miejsce pochodzący z Lubilina Bartłomiej Wiater, w którego wykonaniu usłyszeliśmy Popołudnie i Nieobecni – piosenki patrona konkursu. Nagroda Specjalna Dyrektora Teatru Muzycznego w Łodzi przypadła w udziale Katarzynie Hołyńskiej.

Zwycięzcy II Konkursu Piosenki Aktorskiej oprócz, ufundowanych przez PKO Bank Polski nagród finansowych – 3000, 2000 i 1000 złotych – otrzymali też możliwość zaprezentowania się przed koncertem Anety Todorczuk „Projekt Koffta", który w niedzielę zakończył sześciodniowy Festiwal w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Na program OFF-Północna złożyło się w tym roku kilkanaście wydarzeń: spektakli muzycznych, recitali i koncertów, spiętych wspólnym hasłem Silne kobiety, wrażliwi mężczyźni. Łódzkiej publiczności zaprezentowali się między innymi Konrad Imiela, Marcin Januszkiewicz czy Marcin Wortmann.
– Ta różnorodność programowa to nasz pomysł na przekrojowe zaprezentowanie łódzkiej publiczności propozycji niegoszczących na co dzień w Łodzi, a obecnych w kraju. Przekonujemy widzów, i to z powodzeniem, sądząc po ich licznej obecności, o tym, że teatr muzyczny to nie tylko spektakularne przedsięwzięcia musicalowe – podsumowuje Krzysztof Wawrzyniak, pomysłodawca i kierownik artystyczny wydarzenia.

Łódzki festiwal to również okazja do szlifowania zawodowego warsztatu i interesujących spotkań. W czasie tegorocznej edycji odbyły się między innymi master class z Konradem Imielą, panel dyskusyjny Po co teatr offowy oraz warsztaty z Joanną Wiśniewską, wybraną przez publiczność największą osobowością zeszłorocznej edycji. Tegoroczny plebiscyt na Najlepsze wydarzenie festiwalu i Osobowość festiwalu trwa. Wyniki głosowania internetowego ogłoszone zostaną 30 kwietnia.

Joanna Karpińska
Materiał organizatora
29 kwietnia 2019

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia