Kino o teatrze i jego codzienności

Czwarta edycja cyklu edukacyjnego Kinoteatr

W sezonie 2013/2014 Teatr Narodowy i Filmoteka Narodowa zapraszają na czwartą edycję cyklu edukacyjnego Kinoteatr. W ramach cyklu uczestnicy pochylą się nad tym, jak kino opowiada o teatrze i jego codzienności. Zaprezentowane zostaną filmy pokazujące to, czego nie widać z perspektywy teatralnej widowni – kulisy życia zespołów teatralnych, ich osobny, zamknięty świat funkcjonujący obok rzeczywistości, czy wreszcie samych twórców, ich rozterki i pracę. Przed każdym pokazem komentarz wygłoszą ludzie teatru: reżyserzy, aktorzy, dramatopisarze.

We wtorek, 15 kwietnia - kolejna odsłona Kinoteatru. Tym razem zaprezenotwany zostanie film Petra Zelenki "Bracia Karamazow". Film Petra Zelenki opowiada o praskim zespole teatralnym, który przyjeżdża do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym odbywającym się na terenie kombinatu metalurgicznego. Czescy twórcy wystawiają sceniczną adaptację powieści Fiodora Dostojewskiego. W Braciach Karamazow Zelenki fabuła filmowa przenika się z teatralną „rzeczywistością". Ten zabieg pozwala postawić pytanie o to, czym jest w istocie świat teatru.

Przed pokazem komentarz Bożeny Suchockiej. To aktorka, reżyserka, pedagog. Absolwentka wydziałów: Aktorskiego (1985) i Reżyserii (1991) warszawskiej PWST. Wykłada na warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2002–2008 była dziekanem Wydziału Aktorskiego. W Teatrze Narodowym wyreżyserowała Kreację Iredyńskiego (2010). Ostatnio pracowała w Teatrze Ateneum (Sen nocy letniej Shakespeare'a, 2012) i Teatrze Współczesnym (Posprzątane Ruhl, 2013).


wtorek, 15 kwietnia 2014, godz. 19.30
Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50 a

(-)
Materiały Teatru
11 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Bruno Schulz w oczach współczesnych. Antologia tekstów krytycznych i publicystycznych lat 1920-1939
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
red. Piotr Sitkiewicz

Trailer tygodnia

4. Międzynarodowy Fest...
Dagmara Gumkowska
Stęsknieni teatralnych wrażeń pukamy ...