Kino w Operze

noce filmowe w Amfiteatrze

W sobotę rusza 2. edycja Kina Letniego. Odbieramy pierwsze klisze filmowe, stroimy dźwięk, łapiemy ostrość obrazu i zaczynamy!

Pod gołym niebem, w urokliwym Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku od 15 czerwca będzie można oglądać filmy nagradzane na festiwalach, uznane przez publiczność i omijane przez komercyjne kina. To będzie klasyka gatunku zwanego „dobre kino". Inspiracją dla organizatorów KINA LETNIEGO stały się związki z Podlasiem słynnych braci Warner czy reformatora kina Dawida Kaufmana, znanego pod pseudonimem Dziga Wiertov. Także tu urodziła się niezapomniana seksbomba kina niemego – Sonia Nejman (Nora Ney).

Tegoroczny wakacyjny maraton filmowy rozpocznie w sobotę historia miłosna wszech czasów „Przeminęło z wiatrem" (reż. George Cukor, Sam Wood). W niedzielę obejrzymy pierwszy film w ramach cyklu kina dla dorosłych, czyli "Opowieści niemoralne" Waleriana Borowczyka.

W kolejne weekendy komedia Billy'ego Wildera „Pół żartem, pół serio" przeniesie widzów w przezabawne lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Fascynującą kulturę grecką i włoską odsłonią filmy „Grek Zorba" (reż. Mihalis Kakogiannis) oraz „Śmierć w Wenecji" (reż. Luchino Visconti). Nie może również zabraknąć gangsterskiej historii w wykonaniu Quentino Tarantino „Pulp fiction". Dla wszystkich melomanów muzyki klasycznej przygotowaliśmy film „Amadeusz" (reż. Milos Forman) o znakomitym kompozytorze Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. A na koniec, 24 sierpnia, dokładnie trzy miesiące od premiery w Operze i Filharmonii Podlaskiej legendarnego musicalu „Upiór w operze", zapraszamy do obejrzenia ekranizacji tego musicalu w reżyserii Joela Schumachera.

W piątek 21 czerwca zapraszamy na premierowy pokaz filmu "Wyrzutki". To dokument o deportacji Żydów w 1943 z okręgu białostockiego do obozu zagłady w Treblince. Droga transportu prowadziła przez miasteczko Łapy. Zrozpaczeni rodzice wyrzucali swoje dzieci przez okna w wagonach, chcąc w ten sposób ocalić je przed śmiercią. Film jest relacją naocznych świadków, którzy wciąż pamiętają wstrząsające obrazy i szczęśliwie ocalonych. Film otrzymał nagrodę na Robinson International Short Film Competition 2013 w Stanach Zjednoczonych. Projekcję filmu poprzedzi rozmowa z reżyserem dokumentu – Tomaszem Wiśniewskim. Warto dodać, że to polska premiera tego filmu.
Po pokazie dokumentu "Wyrzutki" zapraszamy na drugi seans filmowy, podczas którego zaprezentowany zostanie głośny dramat Władysława Pasikowskiego "Pokłosie".

Podczas 2. edycji KINA LETNIEGO zaprezentowany zostanie także cykl POD OSŁONĄ NIEBA. Wśród tytułów znajdą się: „Opowieści niemoralne" (reż. Walerian Borowczyk) „Ostrożnie pożądanie" (reż. Ang Lee), „Wstyd" (reż. Steve McQueen), „Ukryte pragnienia" i „Marzyciele" (reż. Bernardo Bertolucci) oraz „Rozpustnik" (reż. Laurence Dunmore). Te filmy przeznaczone są dla widzów powyżej 18-tego roku życia.

KINO LETNIE 2012 poprowadzi znany dziennikarz, felietonista, filmowiec i artysta Wojciech Koronkiewicz.

Kino letnie potrwa do 24 sierpnia.

Amfiteatr ul. Odeska 1, godz. 22.00
BILETY: 12 zł
Dostępne w kasie OiFP przy ul. Odeskiej 1 oraz w amfiteatrze godzinę przed seansem (wejście od ul. Kalinowskiego)
Dodatkowe informacje: Przez cały czas seansu będzie czynna kawiarnia „Cafe Cinema"
Organizator: Opera i Filharmonia Podlaska

Dorota Sawicka
Materiał Opery
15 czerwca 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia