Kino z duchami

"Twórcy obrazów" - reż: Szymon Kuśmider - Teatr im. Jaracza w Olsztynie

Nie nudziłem siew sobotę w teatrze. A czytałem wcześniej "Twórców obrazów" Pera Olova Enquista nawet dwa razy i znam film Ingmara Bergmana "Tam, gdzie rosną poziomki".

Dramat Enquista to jakby szwedzkie "Dziady", z tą różnicą, że opowiadają nam o ludziach kina, czyli tytułowych twóreach obrazów. W polskich realiach byłoby to tak, jakby za życia i za zgodą Władysława Reymonta powstała ekranizacja jego powieści, a reżyser dzieła wystąpił potem jako aktor w filmie młodego Andrzeja Wajdy. Enquist ma opinię odbrązowiacza wielkich postaci historycznych. W "Twórcy obrazów" bierze na warsztat Selmę Lagerlof, dziś zapomnianą noblistkę, która uczestniczy w pokazie filmu "Niewidzialny woźnica" według swojej powieści. Po projekcji przyznaje się do tego; że jej ojciec był zwykłym pijakiem. Żyła więc w toksycznej rodzinie, której życie określał alkohol. Reżyser Szymon Kuśmider umieścił bohaterów w sali projekcyjnej zamkniętej przezroczystym ekranem. W pokazie filmu "Niewidzialny woźnica" biorą udział reżyser Victor Sjóstróm (Maciej Mydlak) i operator filmu Juliusz Jaenzon (Marcin Kiszluk) oraz Selma Lagerlof (Irena Telesz) i aktorka Tora Teje (gościnnie Karolina Honchera). Muzykę napisał Mieczysława Mejza. 

Kuśmider podkręcił tempo i młodzi aktorzy mówią szybko, ale dla mnie za głośno. Szwedzka noblistka Ireny Telesz jest początkowo surową damą w twarzowym kapeluszu, która w końcu nie jest aż tak groźna, na jaką wygląda, i nawiązuje porozumienie z rozkrzyczaną nastolatką, jaką jest Tora Karoliny Horichery. 

Sztuka na czas zaduszkowy. Do zadumy.

Marek Barański
Gazeta Olsztyńska
29 października 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...