Klasyka na zielonogórskiej scenie

"Oświadczyny" i "Niedźwiedź" w Lubuskim Teatrze

Na afisz Lubuskiego Teatru wracają jednoaktówki Antoniego Czechowa - "Oświadczyny" i "Niedźwiedź" w reżyserii Juliusza Dzienkiewicza. Najbliższe spektakle: 28 i 29 września o godz. 19.00.

Oba jednoaktowe "żarty sceniczne" Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelistę, który chłodnym okiem lekarza (ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji.

W swych humoreskach i farsach przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki. W przeciwieństwie do zastanej tradycji komedii sytuacyjnej - Czechow tworzy komedię charakterów, w których groteska wywodzi się z realizmu i do niego powraca.

Okazuje się, że "straszne jest to, co nie jest straszne": potok bezmyślnej codzienności, pospolitość wydarzeń, głupota i bezzasadność sporów - wszystko to, czym życie przesiąkło na wskroś i uczyniło je jałowym i najbardziej niebezpiecznym, bo nieodczuwalnym.

Na scenie pojawiają się ludzie, którzy wartość życia mierzą realizacją własnego interesu, drugi człowiek budzi zainteresowanie tylko wtedy, gdy da się go jakoś "spożytkować", a ogrom wolnego czasu trzeba "zabijać", choćby grą w szachy z samym sobą.

"OŚWIADCZYNY. NIEDŹWIEDŹ"
28.09.2019 r., godz. 19.00
29.09.2019 r., godz. 19.00

(-)
Materiał Teatru
26 września 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia