Klątwa wraca do Łaźni Nowej

25 wrzesnia w Teatrze Łaźnia Nowa, krakowska premiera trzeciego odcinka serialu teatralnego "Klątwa. Odcinki z czasu beznadziei"

"Klątwa. Odcinki z czasu beznadziei" to utrzymane w konwencji political fiction i horroru przedstawienie, pomyślane jako wielowątkowa opowieść, demontująca mechanizmy rządzące historią.

W odcinku pierwszym, zatytułowanym "Don't mess with Jesus" w tajemniczych okolicznościach zginęli niemal wszyscy parlamentarzyści. Realna katastrofa przyczyniła się do wzmożenia chaosu, nieufności i niepewności, bohaterowie "Klątwy" gorliwiej zaczęli wierzyć w znaki i przepowiednie. Do końca nie wiadomo, czy zaistniałą sytuację sprowokował - czy jedynie ją wykorzystał - powracający na ziemię Jezus Chrystus, który zaczął zaprowadzać nowy porządek w państwie pozbawionym władzy ustawodawczej.

W "Lekcji religii", drugiej części serialu teatralnego, czas staje w miejscu a nawet się zapętla. Prawdziwe piekło dzieje się na wyciągnięcie ręki. Postaci starają się wrócić do starego porządku, rozpaczliwie wierzą, że wyznawane poglądy i rozwiązania są nieużyteczne w czasach ostatecznych. Klucz nie pasuje do drzwi. Ktoś chce wrócić do domu ale budzi się nad Wisłą. Ktoś idzie na spacer po parku a okazuje się, że wylądował na własnym pogrzebie. Ktoś rozumie że mylił się całe życie i teraz za tę pomyłkę musi zapłacić przewidzianą cenę.

Laickie poglądy traktowane jak religia nie przynoszą zbawienia. Los może się już tylko pogorszyć. Watykan tryumfuje. Miliony Europejczyków nawracają się. Ilu przekonań można się wyrzec za cenę spokoju? Z iloma przekonaniami można trwać wiedząc, że nie ma się racji? Diabeł schodzi na ziemię. Wielkimi krokami zbliża się "Sabat Dobrych Domów" - zagadkowe spotkanie, które ma zadecydować o przyszłości świata.

Twórcy wybrali formę serialu, uznając, że rozbudowana, podzielona na odcinki opowieść lepiej oddaje pulsującą i zmieniającą się codzienność, szczególnie w burzliwych, pod względem politycznym i społecznym, czasach.

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Imka.

(-)
Materiał Teatru
24 września 2014

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...