"Klątwę" można wystawiać. Sąd Okręgowy oddalił wnioski o zdjęcie spektaklu z afisza

Sąd oddalił wnioski o zdjęcie "Klątwy" z afisza

Wczoraj Sąd Okręgowy w Słupsku na posiedzeniu niejawnym rozpatrywał wnioski w sprawie kontrowersyjnego przedstawienia "Klątwa"w słupskim teatrze.

Spektakl "Klątwa" (na zdjęciu) ma odbyć się 23 września. W ubiegły czwartek do Sądu Okręgowego w Słupsku wpłynęły wnioski od dwóch osób, które domagają się zabezpieczenia przyszłych roszczeń (w sprawie o naruszenie dóbr osobistych) poprzez wstrzymanie spektaklu oraz wycofanie wszystkich materiałów informacyjnych na jego temat.

Wnioskodawcy uważają, że może dojść do obrazy uczuć religijnych i napisali we wnioskach, że w przyszłości mają zamiar wnieść powództwo w sprawie ochrony dóbr osobistych.

6 września sędzia Małgorzata Banaś na posiedzeniu niejawnym rozpatrywała wnioski.

- Sąd oddalił oba wnioski o zabezpieczenie powództwa - informuje sędzia Dariusz Dumanowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Słupsku. Jednak uzasadnienie decyzji sądu będzie można poznać dopiero po umieszczeniu postanowienia na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Słupsku.

Na to postanowienie przysługuje zażalenie.

Tymczasem sprawą zajmuje się też Prokuratura Rejonowa w Słupsku.

- Otrzymaliśmy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz publicznego znieważenia przedmiotów czci religijnej - mówi Piotr Nierebiński, słupski prokurator rejonowy. - Jesteśmy na etapie wykonywania czynności sprawdzających. Do 17 września mamy czas na decyzję, czy postępowanie zostanie wszczęte.

Bogumiła Rzeczkowska
Dziennik Polski
7 września 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia